Yıldız Fotoğrafı Çekme İpuçları

Yıldız Fotoğrafı Çekme İpuçları

yıldız fotoğrafı 1Yıldız fotoğrafı çekmek insanı mutlu eden bir aktivite. Tüm geceyi ter temiz bir havada, parıldayan yıldızlar altında geçirmek kadar rahatlatıcı pek az şey var hayatımızda. Şimdi konumuzun psikolojik etkilerini bırakıp teknik ayrıntılara girelim birazcık. Yıldız fotoğrafı çekmek için fotoğraf makinenizin özelliklerini biraz daha ayrıntılı kontrol etmeyi bilmeniz gerekiyor öncelikle. Enstantane, diyafram ve iso değerlerinin neler olduğu, nasıl etkilediğini aklınızdan çıkarmamanız gerekli. Bunun dışında yıldız fotoğrafı çekerken RAW formatını kullanmanızı şiddetle tavsiye ederim. Çünkü RAW fotoğraf ile bilgisayardaki rötuş aşamalarında fotoğrafı bozmadan çalışabilirsiniz.

Ekipman

Yıldız fotoğrafı çekmek için ihtiyacınız olan ekipmanlarla başlayalım. Tahmin edebileceğiniz üzere ilk ihtiyacınız olan şey bir Tripod. 10-20-30 saniye gibi uzun pozlama süreleri ile çalışacağınızdan fotoğraf makinenizi sabitlemeniz hayati önem taşıyor. En ufak bir kıpırtıyı bile önlemek için sağlam ve sabit bir tripod şart.

yıldız fotoğrafı 3

Ardından özellikleri manuel olarak kontrol edilebilen bir fotoğraf makinesi haliyle bir gereklilik oluyor. İhtiyacınız olan en can alıcı ekipman ise geniş diyafram değerlerine ulaşabilen bir lens. f/2.8 değerinde bir geniş açı lensiniz varsa yıldız fotoğrafı çekmek için en ideal ekipmana sahipsiniz demektir. Eğer lensiniz yoksa bu işi bırakın demiyorum tabi ki. Biraz daha uzun pozla ve yüksek iso değerleriyle işin tekniğini kavrayabilirsiniz.

Mekan

yıldız fotoğrafı 6Yıldız fotoğrafı çekme için en az ekipmanlarınız kadar önemli olan bir diğer konu fotoğrafı çekeceğiniz mekan. Hiç şehir içindeyken gökyüzünde saman yolunu gördüğünüzü hatırlıyor musunuz? Cevabınız hayır biliyorum. Maalesef yaşadığımız büyük şehirlerin yarattığı ışık kirliliği yıldızları görmemizi zorlaştırdığı gibi fotoğraflarının çekilmesini de zorlaştırıyor. Bu yüzden şehirden yarım saat kadar uzaklıkta yıldız fotoğrafı çekmeniz en ideali. Tabi ki şehrin büyüklüğü, ışık kirliliğinin miktarı da etkileyici faktörlerden biri ama sonuç olarak anlatmak istediğim ışık kirliliğinden uzak durmanız.

Temel Ayarlar

Gök yüzündeki incecik ışık noktalarını çekmek için mümkün olduğu kadar çok ışığın makinenizin sensörüne çarpması gerekiyor. Uzun pozlama süreleri, nispeten yüksek ISO değerleri ve sonuna kadar açık diyafram değerleri de tam olarak ihtiyacımız olan işe yarıyor.

Fakat bu seçeneklerin de kötü yanları var. Yüksek ISO değerleri kullanmak grenli (kumlu) bir görüntü oluştururlar. Kullandığınız makinenin kalitesine göre ISO değerlerinin fotoğrafı bozduğu değerler değişse de ben 800 ISO’nun üzerine çıkmamaya çalışıyorum. Gelelim enstantanenin sıkıntısına.

yıldız fotoğrafı 2

Pek fark etmesek de dünya sandığımızdan çok daha hızlı dönüyor. Uzun pozlama süreleri de bir yerden sonra yıldızların gökyüzündeki hareketini ışıkla boyama yapar gibi kaydediyor. Bu her zaman kötü bir sonuç olmasa da keskin ve parlak görünen bir fotoğrafta birazcık kaymış yıldızlar bile göze batabilir.

Bilgisayarda Yapılan Düzenlemeler

Yukarıda RAW formatında fotoğraf çekmenizin daha iyi olacağından bahsetmiştim. İnternette bulduğum bu örnekte RAW formatında çektiğiniz fotoğrafı ne kadar çok değiştirebileceğinizi daha net görebilirsiniz.

yıldız fotoğrafı 5

27 responses to “Yıldız Fotoğrafı Çekme İpuçları

 1. Yazınızı dikkatlice okudum.

  Kafama takılan ben diyaframı 2.8 kadar alsam isomuda 400 yapsam bu durumda herhalde yinde biraz uzun pozlama yapmam gerekecek 15 saniyelik bir uzun pozlama yıldızların hareketini fotğrafa yansıtıp flu görünmesine sebep olur mu?

  • Merhaba, öncelikle yazımı okuduğunuz ve ilgi gösterdiğiniz için teşekkür ederim. Diyafram ve enstantane değeriniz hiç şüphesiz yıldızların hareketini yakalayan özellikler. Fakat bu konuda lensinizin odak uzunluğu da oldukça etkili bir parametre. Şöyle bir genellemeyle “daha geniş açı kullanarak yıldız izlerinin fotoğrafınızda gözükmesini azaltabilirsiniz.” Çünkü geniş açı kullanırken yıldızlar fotoğraf makinenizin sensörü üzerinde de az yer kaplayacak ve az hareket etmiş gibi gözükecektir. Yani elinizdeki lens 18mm’de f2.8 verebiliyorsa 15sn’lik pozlama süresinde kayda değer yıldız hareketi görmezsiniz diyebiliriz.
   İnternetteki bazı kaynaklarda yıldız izlerinin gözükmemesi için bir formül belirtilmiş. Şöyle ki:
   Yıldız hareketlerinin kaydedilmeyeceği maksimum pozlama süresi = 600/Odak Uzaklığı
   formülü ile bulunabilir.

   Camera

   • Hızlı ve anlaşılır cevabınız için öncelikle çok teşekkürler.
    Gerçekten çok anlaşılır bir anlatımınız var. 🙂

    Bir tek anlamadığım kısım bu formül kısmı . tabi formül olamadan da deneme yanılma yöntemi ile de sonuca belki ulaşılabilir ama bir formül varsa kullanmakta kesinlikle bir fayda var.

    Odak uzaklığından kastınız benim netlemeye çalıştığım yıldızlara olan uzaklığım mıdır ?

    Bir tam örnekle sonuca ulaşabilirseniz bence en azından benim açımdan çok daha anlaşılır olacak.

    pozlama süresine x desek
    odak uzaklığınada y desek
    x=600/y

    Bu durumda x bilebilmemiz için y değerini bilmem lazım. Y değerinide eğer odak uzaklığımız çekmek istediğimiz yıldızlara olan uzaklık ise nasıl bir değer vermem lazım ?
    Metre cinsinden mi km cinsinden mi bu förmülü tam değerler vererek yazarsanız benim açımdan tam anlaşılır olacak.

    Umarım çok abes sorular sormamışımdır.

    Tekrar teşekkürler

   • Sağolun elimden geldiğince paylaşmaya çalışıyorum bilgiyi=)
    Formül kısmında bahsettiğim “Odak Uzaklığı” fotoğraf makinesi lensinizde kullandığınız açıyı belirten mesafedir. 18-55mm bir lens kullanıyorsanız bu lensin “odak uzaklığı” (yani formüldeki y değeri) en az 18mm en fazla da 55mm olabilir. Yukarıda bahsettiğim gibi geniş açı kullanarak daha uzun sürelerde pozlama yapabileceğimizi düşünerek 18mm ve 55mm odak uzunluğu için formülü uygulayıp maksimum pozlama süresini görebiliriz:
    18mm için: 600/18=33,3sn
    55mm için: 600/55=10,9sn

    kadrajı oturtup fotoğrafı çekmeye hazır olduğunuzda lensinizin üzerine bakın ve okuduğunuz değeri formül ile hesaplayın.

 2. İşte istediğim cevabı aldım. Bir tek denemek kaldı .

  İlgi ve alakanıza Teşekkürler.

 3. Merhabalar öncelikle yazınız ilgi çekici ve gayet de yalın. bunun için teşekkür ediyorum. Benim sorum şu ki; yıldızlarda trail etkisi yakalamak için hangi exif değerleri kullanarak çekim yapılmalı?
  Ekipmanlarım: 18-55mm_75-300mm_50mm lensler ve canon 1100D body. Şimdiden teşekkürler…

 4. Merabalar benim de bir sorum olacak yıldız fotoğrafı çekerken netlemeyi nasıl yapmalıyız?
  Eğer makinenin live view özelliği yoksa netlemeyapamazmıyız?

  • Merhabalar, netlemeyi vizörden de yapabilirsiniz ancak yıldız ışıkları çok çok düşük olacağı için net olup olmadığını anlamanız zor. bunu varsa etrafınızdaki en uzak ışık kaynağına netleme yapıp sonra yıldızları çekerek yapabilirsiniz live-view olmadan. Ya da son çare deneme-yanılma yöntemiyle makinenizi manuel modda sonsuza netleyin. fotoğrafınızın netliği yetersiz gelirse netlik halkasını çok az daha çevirin ve tekrar deneyin. Başarılar =)

 5. Çok iyi bir yazı olmuş başlangıç seviyesinde olanlar için ,teşekkürler 🙂 ben 18-55 mm f:3,5 nikon kit lens kullanıyorum.daha parlak samanyolu,daha renkli samanyolu,yıldızları yakalayabilmem için hangi odak uzaklığına sahip lensler idealdir,18 mm aşağısımı 55 mm yukarısı,gerçekten 1 yıldır bunu çözmek için uğraşıyorum,
  teşekkürler

  • merhaba güzel düşünceleriniz için teşekkürler. Amacıma ulaşmış olmak beni mutlu ediyor =) Yazı içerisinde bir denklem vermiştim, bu denkleme baktığınızda daha geniş açılı lensler ile yıldız izlerinin (startrails) daha uzun sürede oluştuğunu fark etmişsinizdir. Eğer daha geniş açılı lensler kullanırsanız yıldızların hareketini fotoğrafa yansıtmadan çok daha uzun süre pozlama yapabilirsiniz. 55mm ve üstü lenslerde daha dar bir açı göreceğinizden hem startrails oluşumu hem de samanyolunun çok daha dar bir parçasını fotoğraflarsınız. Yani bu daha parlak samanyolu sorunuzun cevabı olabilir. Hele bir de düşük diyaframlı bir geniş açı lens alırsanız tadından yenmez =)

 6. bir soru da ben sorayım, gecen hafta yeni d3300 aldım, tabi 18-55 lensi ile, ilk 3 gun ayarlarını ogrenmekle geçirdim, 2-3 gündür gece çekimi deniyorum, 300-400 metreye kadar süper net ve aydınlık göruntuler elde ediyorum, ama dün gece yüksek bir tepeye çıkıp 7-8km uzaktan şehrin ışıklarını çekmeye çalıştım ama ışıkların görüntüsü net olmadı, aslında uzak mesafe, acaba 300mm lens mi alsam, yaklaştırınca daha net görünürler heralde!! tavsiyeniz?

  • merhabalar, netlikten tam olarak ne kastettiğinize bağlı olarak bu sorunun cevabı değişebilir. Ancak netliği odaklama olarak düşünürsek;

   gece fotoğraf çekerken makinenizi otomatik odaklamada tutarsanız çoğu zaman yetersiz detay ve yetersiz ışıktan dolayı netleme yapamayacaktır. Bu nedenle eğer görebiliyorsanız manuel odaklama yaparak vizörden kendiniz odaklayın. Odaklama için herhangi bir şey görülemeyecek durumda ise, odak halkanızı sonsuza çevirip daha net fotoğraflar çekebilirsiniz.

 7. Merhaba benim Sony 16-50 mm lensim var. 2.8’de bu anlattıklarınızı deneyeceğim. Fakat makinem sadece 10 sn pozlamaya izin veriyor. Sizce verim alabilir miyim bu çalışmadan?

  • Merhaba,

   diyafram değeriniz güzel ancak 10sn yeterli gelmeyecektir malesef. Deneyebildiniz mi çekimi sonuçlarını paylaşabilirsiniz.

   • Merhaba,
    Denedim fakat yapamıyorum, gökyüzü çok ışık birkaç küçük nokta da yıldız gözüküyor. Sonuç başarısız oldu bende.

 8. Yazınız için çok teşekkür ederim…Çok bilgilendirici bir yazı olmuş. Merak ettiğim bir konu var. D90 kullanıcısıyım ve makinemin BULB özelliği ile 1800″ varan çekimler yapmak istiyorum. Fakat tek korkum sensöre zarar vermek ve ileri boyutta body çatlatmak. Makinelerin ısınma sürelerini merak ediyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba,

   Açıkçası BULB ile makinenin sensörünü yakmak zor çünkü uzun süre video çekimi yaptıysanız farketmişsinizdir, makine ekranında bir uyarı çıkıyor ve aşırı ısındığında makine kendini kapatıyor. Bu uzun sürelerde esas sıkıntı sensörün yorulması ve fotoğraf kalitesinin düşmesi. Sizin kararınız ancak riskli görünüyor =)

 9. merhaba iyi günler. benim sorum bildiğim kadarıya raw formatındaki çektiğimiz resimler bilgi dosyası olarak kaydediliyor. bunu bilgisayarda düzenleyebiliyoruz. buraya kadar herşey tamam. fakat bilmek istediğim hangi program yardımıyla yada nasıl yapacağımız.

 10. Merhaba 🙂 vermiş olduğunuz bilgiler çok güzel. Bende sony alpha a6000 var 18-55 ve 55-200lenslerden hangisiyle daha iyi verim elde edebilirim? ayrıca yıldız çekmek için S.30 f:5.6 ıso:400 Kelvin:3200 uygun mudur ?

 11. merhabalar hocam ortalama 2 yıllık fotograf çekimleriyle uğraşıyorum.Elimde canon 20mm f 2.8 geniş açı,vivitar 28-105 f 2.8-3.5 mf lenslerim mevcut.Malum bi yıldız pozlayalım dedik uzun süredir uğraşıyorum merakımı gidereyim bir tecrübe edineyim adına, geçen oldukça karanlık sehir dışında bi iki fabrika bulunan yere gittim. blump değeri üstündeki en uzun pozlama değerini seçtim malum ortalama 4 diyafram 400 iso gibi değer kullandım. lens ise manuel vivtar 28-105 canlı izlemede ekran oldukça karanlık ortam karanlık çünkü :):)bastım bi iki poz kayma olmadı süre az geldi. kumanda edineceğim anlamına geliyor bu. bu sorum sadece bu konuyla alaka değildir. iso en kısık değerde dahi olsa gece çekimlerimde aldığım fotoğraflarda sensöre gelen ışığı ne kadar fazla aldırdıysam pozlama süresi, diyafram ayarları değişkendir. kumlanma oranı netlikte oldukça etken oluyor. kumlanmayı sıfırlayamamak sinir katsayımda artışa sebep, programsal temizlememi yapıyorlar, bu gece çekimlerinde çözemedim. sıfır kumlanma net fotograflar olabilecek tüm perde ve diyafram ayarlarını denedim neredeyse bu konu hakkında yardım istiyorum. yıldız pozlama için bazı arkadaşlar yüksek iso düşük diyafram kullanıyorlar gayet başarılı temiz fotograflar elde ediyorlar gece çekimi konusundaki eksiklerimi gidermem lazım çokça akşam saatlerinde çıkıyorum cevaplarsanız sevinirim teşekkürler

 12. merhaba 18-135 mm lens ve f/3.5 sizce doğru görüntüyü yakalamam için 20 saniyelik bir pozlama iso 800 de uygun mudur? ne önerirsiniz

  • Merhabalar,

   Doğru görüntü aslında aklınızda, ulaşmak istediğiniz görüntü olduğundan yorum yapmak doğru olmayacaktır. Ancak birkaç deneme ile aklınızdaki görüntüye ulaşabilirsiniz.

 13. paylaştığınız bilgiler için çok teşekkürler fujifilm xs1 makinem var yapmam gerekenler hakkında yardımcı olabilirmisiniz çok amatörüm

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s