Yağmurda Fotoğraf Çekme İpuçları

Yağmurda Fotoğraf Çekme İpuçları

Yağmurlu bir günün akşamından merhaba. Mayıs geldi neden yağmurda fotoğraf ipuçları diyorsunuzdur eminim ama bugün buraya öyle bir yağmur yağdı ki sormayın. Bu yüzden de bu ipuçlarını hazırlamaya karar verdim.

Çoğu insandan farklı olarak yağmuru hem evdeyken hem de dışarıdayken seven biri olarak, yağmurda fotoğraf çekmeyi çok sevmişimdir. Fotoğraf makinemin benimle taban tabana zıt düşündüğünün ben de farkındayım, bu yüzden okuyarak ve tecrübe ederek öğrendiğim ipuçlarıyla bu sorunun üstesinden geldim.

Evet, işte birkaç ipucu umarım faydalı olur:

  • Makineniz için mutlaka bir yağmurluk bulundurun

Herhangi bir fotoğraf market’e veya internet sitesine girdiğinizde milyon çeşit fotoğraf makinesi yağmurluğu görürsünüz. Önemli olan yağmur yağdığında elinizin altında bir tane bulundurmanız. Fırtına, hortum veya kasırga şartlarında fotoğraf çekme ihtimalimizin düşüklüğünü de göz önünde bulundurarak yağmurda fotoğraf çekmek için branda gibi kalın yağmurluk taşımanıza gerek yok. Çantanızda az yer kaplayacak bir yağmurluk işinizi görecektir.

  • Kocaman bir poşet bulundurun

Migros poşeti işinizi görür sanırım. Şimdi poşeti alın ve alt kısmını lensinizin ucu çıkacak kadar yırtın, sap kısmından da elinizi sokarak makineyi sarın. Çok şiddetli yağmur yağmadıkça makinenizi böyle koruyabilirsiniz. Tabi UV filtre kullandığınızı varsayıyorum.

  • Saçak altı veya kuytu bir yerde durun

İşleri karmaşıklaştırmaya bazen gerek kalmaz. Saçak altı gibi bir yerde veya bir cafe’nin sokaktaki masasına oturun. Kahvenizi yudumlayarak fotoğrafın size gelmesini bekleyin.

  • Şemsiye!!

Yağmurda fotoğraf çekerken zaatürre olmamak için yanımda her zaman katlanabilen bir şemsiye taşırım. Hastalığı önlemenin dışında, şemsiyeler fotoğrafa değişik bir dokunuş katabiliyor. En son İstanbul’da yağmura yakalandığımda kendi şemsiyemin yanında başka bir şemsiye daha aldım. (ipucu geliyor!) farklı renklerdeydi çünkü. Fotoğrafı çekerken kadraja şemsiyenin bir kısmını sokmak çok farklı bir görüntü yaratabiliyor.

  • Şemsiyeee!

Evet yine şemsiye. Çünkü şöyle de bir şey var, şemsiyeyi kadraja dahil ettiğinizde,  şemsiyeyle bulutları örtmüş oluyorsunuz. Yağmurlu havalarda bildiğiniz gibi gökyüzü yerden daha aydınlık olur ve bu da ışık ölçerken sıkıntı yaratır. Şemsiye dostumuz burada işini yapıyor ve parlak gökyüzü kadrajdan çıkıyor yerine renkli, güzel bir arkadaş geiyor. İlk yağmurda bunu mutlaka deneyin.

  • Yansımaları kaçırmayın

Fotoğrafa başlayınca en çok çekilen fotoğraflar arasında yansımalı fotoğraflar mutlaka vardır. Ayna olsun, cam masa olsun kesin vardır. İşte yansımalı fotoğrafların asıl çekilmesi gereken zaman yağmur zamanıdır. Islak zemin muhteşem ışık ve gölge oyunları yapabilir.

  • Azıcık flash

Evet azıcık flash kullanın. Tabi şemsiyeyi hala fotoğrafa dahil etmiyorken. Yağmurda fotoğraf çekerken flash kullanırsanız, havadaki yağmur damlalarını da yakalarsınız ki çok güzel pırıltılar eklenir fotoğraflarınıza. Yüksek güçte kullanmamaya da özen gösterin.

  • Yağmuru ters ışıkta çekin

Sokak lambasının altı veya bir reklam panosu gibi ışık kaynaklarının önünde fotoğraf çekin. Böylelikle yağmura ters ışık yapıp damlaları görünür hale getirirsiniz. Flash kullanmanıza da gerek kalmaz.

  • İfadeleri izleyin

Yağmur insanlara değişik duygular yükler ve bu da hareketlerine, yüz ifadelerine yansır. Bunları kaçırmayın. Gerçekten hakiki duyguları yakalama fırsatınız yağmurdur.
Yağmur yağarken fotoğraf çekmek kimilerine göre asla yapılmayacak bir iş ama en az bir kere yapın derim.

One response to “Yağmurda Fotoğraf Çekme İpuçları

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s