Sert Güneşte Fotoğraf Çekme İpuçları

Havaların düzelmesi ve güneşin yüzünü göstermesiyle siz de herkes gibi bu zamanların keyfini çıkarmak için kendinizi dışarı atmış ve ailenizin-dostlarınızın mutluluğunu fotoğraflarınızda yansıtmak istiyorsunuzdur mutlaka. Sonuçta dışarıda hava güneşli, bol bol ışık var fotoğraf çekmek için daha ne olabilir ki? Diye düşündüyseniz size kötü bir haberim var. Bol ışık her zaman güzel fotoğraflar demek değildir maalesef.

Fotoğrafa yeni başlayanlar için güneşin neredeyse tam dik geldiği sert öğlen güneşinde fotoğraf çekmek, modelin yüzünde oldukça keskin ve koyu gölgeler olacağı anlamına geliyor. Sadece bu da değil, güneşi arkanıza aldığınızda modelin işini imkansızlaştırmış oluyorsunuz. Mutlu bir anı fotoğraflamak isterken kızgın, acı çeken bir yüz ifadesiyle karşılaşıyorsunuz ister istemez.

Peki ne yapmak lazım? İşinize yarayacak ipuçlarından en temel 3 tanesini sizin için basitçe anlatmaya çalıştım.

1.       Dolgu Flaşı

Neredeyse gözlerinizi açamadığınız güneş ışığı altında flaş açmak biraz garip gelebilir ama Dolgu Flaşı (Fill Flash) gölgeleri azaltmak veya yumuşatmak için en kolay yöntem olacaktır. Çünkü makinenizin dahili flaşını kullanarak güneş altında fotoğraf çektiğinizde özellikle göz altlarında oluşan koyu gölgeyi yok edebilirsiniz.

Giriş seviyesindeki çoğu D-SLR kamera bile “flash compensation / flaş telafisi” başlığı altında, dahili flaşın ışık şiddetini ayarlamanızı sağlar. Güneşin şiddetine göre flaşınızın gücünü değiştirerek daha tatmin edici sonuçlar elde edebilirsiniz.

Dolgu flaşı kullanmanın bir avantajı da arka planı biraz daha karanlık göstererek modelin daha vurucu olmasını sağlamasıdır.  Ayrıca flaşın gözlerde yarattığı parlaklık da ilgiyi gözlere kaydırarak etkiyi arttırır.

Güneşin daha zayıf olduğu saatlerde, dolgu flaşı güneşi modelinizin arkasına alarak fotoğraf çekmenize de imkan sağlar. Bu da modelinizin saçlarına ve omuzlarına hafifçe gelen güneşin tatlı bir dokunuşla fotoğrafınızı güzelleştirmesini sağlar.

 

 

2.       Gölgede Çekim Yapın

Güneşte fotoğraf çekmenin bir kolay yolu da sert güneş ışığından kaçınıp gölgede çekim yapmaktır. Burada esas nokta daha homojen bir ışık kullanarak gölgelerin oluşmasını önlemektir. Gölge yapan nesneyi dev bir softbox veya şemsiye gibi düşünebilirsiniz.

3.       Reflektör Kullanın

Tabi ki kimseden yanında reflektörle gezmesini beklemiyorum –ki çantasında katlanabilir bir reflektör taşıyan arkadaşlarımın sayısı oldukça fazla-. Ama bu demek değil ki ışığı reflektör olmadan yansıtamazsınız. Fotoğrafı çekeceğiniz bölgedeki herhangi bir beyaz veya açık renkli bir nesne işinizi görecektir. Sonuçta prensip aynı, bir yerden yansıyarak yumuşayan ışıkla gölgeleri yok etmek.

Böyle bir durumda etrafınıza bakın, kullanabileceğiniz bir şeyler bulma ihtimaliniz yüksek. Örneğin piknik alanında iseniz piknikçilerden alüminyum folyo isteyip onu bile kullanabilirsiniz.

Umarım bu küçük ipuçları aklınızın bir köşesinde durur ve bir gün kullandığınızda işinizi görür.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s