Şelale Fotoğrafı Çekme İpuçları

Şelale Fotoğrafı Çekme İpuçları

şelale fotoğrafı çekme 1

Şelaleler fotoğrafçılar için her zaman meydan okuyan bir öznedir. İlk olarak harika yerlerdedirler, genelde çok değişik ışık etkisinde görülürler ve çok hızlı hareket ederler. (Hareket genelde istenmeyen bir olgu olsa da, doğru kullanıldığında fotoğrafa dinamizm katmanın en iyi yoludur.) Herhangi bir ortamda görüp beğendiğimiz şelale fotoğrafları çekmek için aslında ihtiyacınız olan yalnızca sabır ve deneyim. Bu deneyim aşamasını biraz daha hızlandırmak için birkaç ipucu hazırladım. Umarım faydalı olabilirim.

Hareketle Baş Etme

Bir fotoğrafçı olarak hareketli bir durumu fotoğraflarken iki seçeneğiniz bulunur. Yüksek enstantae değerlerine çıkıp hareketi dondurabilir ya da uzun pozlama ile hareketi bulanıklaştırabilirsiniz. Çoğu zaman –özellikle şelale fotoğrafı çekme konusunda- fotoğrafçılar hareketi bulanık yansıtmayı seçerler.

Ekipman

lens filtreŞelale fotoğrafı çekme için aslında çok fazla ekipmana ihtiyacınız yoktur. Çoğu durum için sağlam bir tripod ve dijital fotoğraf makineniz yeterlidir. Ancak bir ND Filtre ya da Polarize Filtre çok işinize yarayabilir.

  • Deneme Çekimi Yapın

Şelale fotoğrafı çekerken ilk önce makinenizi otomatik moda alın, faşınızın kapalı olduğundan emin olun ve şelalenin tam olarak zihninizde canlandırdığınız açısından bir fotoğraf çekin. Bunu yaptıktan sonra fotoğrafta, makinenizin hangi değerleri kullandığına bakarak hangi değerlerde çalışacağınızı az çok kafanızda oturtabilirsiniz. Çünkü otomatik modda iken fotoğraf makineniz hareketi neredeyse durduracak enstantane hızlarında çekim yapmaya çalışır. Bu da size sağlam bir referans noktası oluşturur. Bunun üzerinden ayarları değiştirerek işleri hızlandırabilirsiniz.

şelale fotoğrafı çekme 2

  • Enstantane Öncelikli Mod

Eğer kendinizi manuel modu kullanmak için hazır hissetmiyorsanız en iyisi makinenizi enstantane öncelikli moda getirin. Genel konuşacak olursak şelale fotoğrafı çekerken hareketi yansıtabilmek için 1 ya da 2 saniyelik bir polama yeterli olacaktır.

  • Tripod

şelale fotoğrafı tripodYukarıda bahsettiğim gibi sağlam bir tripodunuz olmadan şelale fotoğrafı çekme işi maalesef olmaz. Çünkü uzun pozlama sürelerinde sabit bir fotoğraf makinesi her şeyden daha önemli. Fakat tüm bunlara rağmen fotoğrafınızda ışığı kontrol etmek her zaman en zor adımdır. Bu yüzde birkaç ekipman daha yardım almanız gerekebilir.

Işığı Kontrol Etmek

  • Zamanlama

şelale fotoğrafı çekme 3Şelale fotoğrafı çekme için gerçekten uzun pozlama sürelerine ihtiyacınız olacaktır. Öğlen güneşinde de tahmin edersiniz ki bu sürelere ulaşmak oldukça zor. Bu yüzden eğer mümkünse güneşin daha az parlak olduğu sabah ya da akşamüstü saatlerinde şelale fotoğrafı çekin.

  • ND Filtre veya Polarize Filtre Kullanımı

Şelale fotoğrafı çekmek için yola çıkarken yanınızda bir ND Filtre veya Polarize Filtre olmasının gerçekten büyük getirisi olacaktır. Çünkü bu filtreler daha önce de anlattığımız üzere makinenize giren ışığı kontrol ederler. Örneğin Polarize filtre kullandığınızda su veya diğer yüzeyindeki yansımaları yok ederek daha yumuşak görüntüler elde edersiniz. Aynı zamanda polarize filtre ile birkaç stop düşük enstantane ile fotoğraf çekebilirsiniz. ND filtre kullandığınızda ise derecesine göre değişen derecelerde enstantaneyi düşürebilirsiniz.

  • Diyafram Değerini Arttırmak

şelale fotoğrafı çekme dyaframDiyafram değerini arttırıp makinenize giren ışığı azaltabilirsiniz. Böylece daha uzun süren pozlamalara erişebilirsiniz. Çoğu lenste f/22 ya da f/36 gibi değerlere kadar düşen diyafram değerleri bulunuyor. Diyaframı daraltarak ışığı kontrol etmenin yanında alan derinliğini de azaltarak daha keskin görüntüler elde edebilirsiniz.

  • ISO değeri

şelale fotoğrafı isoŞelale fotoğrafı çekmek için iso değerinizin de mümkün olan en düşük olması, makinenin ortamı karanlık algılamasına ve daha uzun pozlamalar yapabilmenize olanak sağlar. Ayrıca düşük iso çok daha yüksek kaliteli fotoğraflar anlamına gelir. Birçok detay fotoğrafta görülebilir ve çok az gren oluşur.

Şelale fotoğrafı çekme için tüm bu ipuçlarından önemli tek bir şeye ihtiyacınız kalıyor; çalışmak. Doğa fotoğrafçılığının her alanında olduğu gibi birçok çevresel zorluk bu konuda da sizi bekliyor. Kontrol edemediğiniz ışık, suyun akışı vs. gibi etmenler yüzünden aklınızdaki fotoğrafı çekmek için birçok kez denemeniz gerekebilir. Size naçizane tavsiyem, deneyin. Fotoğrafa bakıp işte bu doğru şelale fotoğrafı diyene kadar çalışın.

2 responses to “Şelale Fotoğrafı Çekme İpuçları

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s