Gezi Fotoğrafçılığı İpuçları

Gezi fotoğrafçılığı kapsamı oldukça geniş olan ama çoğu zaman benzer fotoğrafları barındıran bir fotoğrafçılık dalı. Hatta şöyle bir gruplandırma ile birçok fotoğrafı özetleyebiliriz; Bir kulübe,ön planda çim ortada bir göl ve arka planda günbatımı veya bir dağ,tercihe bağlı olarak bulutlu bir gün.

Ben böyle gezi fotoğraflarını çekiyorum, aslında herkes çekiyor.Fakat problem de işte tam burada ortaya çıkıyor. Bazen, özellikle gezi fotoğrafçılığı için, fotoğrafların nasıl görünmesi gerektiğine dair formüllerden uzaklaşmaya ihtiyacımız vardır. Çerçevenin dışına çıkmalı ve biraz farklı şeyler denemeliyiz. Bunu nasıl yapacağınıza dair bir şey diyemem fakat  aşağıdaki ipuçları size daha değişik gezi fotoğrafı çekme hakkında bazı düşünceler verebilir:

1. KLİŞE FOTOĞRAFLARI UNUTUN VE GÜNLÜK HAYATA ODAKLANIN

Eğer yeni bir yeri geziyor,keşfediyorsak bütün düşündüğümüz oradaki güzel mimari yapıların,eski eserlerin ve merak ettiğimiz, gezerken göreceğimiz yerlerin fotoğrafını çekmektir. Bu düşüncelerin hepsine okuduğumuz sayısız rehber kitaplardan ve internet üzerinde gördüğümüz hafızamızda kalan görüntülerden dolayı sahibiz. Bahsettiğim bu hepsi birbirine benzer gezi fotoğraflarından tabi ki çekmek isteriz ve zaten çekmeliyiz de. Fakat bu gibi fotoğraflar ne yazık ki bize gittiğimiz yerin ruhunu yansıtmakta yeterli değildir.

Durun ve nasıl hissettiğinizi düşünün. Size o şehrin hissini yaratan nedir? Küçük, hareketli bir restaurant mı? Pahalı takımı ve ayakkabılarıyla bisiklete binmiş işine giden şık giyimli bir adam mı? Sokaklardaki kaos ve bitmek bilmeyen trafik mi? Yolun kenarındaki yemek satıcıları mı? Yoksa taze ekmek ve peynir mi?

maastricht bisiklet

Örneğin Hollanda’yı en iyi ne tanımlar? Şehrin ortasında herhangi bir kilise mi yoksa bisikletle evine gitmekte olan güzel bir bayan mı? Gezi fotoğrafı çekerken aklınızda bu tarz soruların olması her zaman faydalıdır. Gezi Fotoğrafçılığı

2. ESKİ VE YENİYİ BİRLEŞTİRİN

Floransa Hepimiz gezi fotoğrafı çekerken ortaya çıkan kareyi geçmiş bir zaman periyodunda çekmek isteriz. Ben de Venedik veya Floransa’nın 100yıl önceki haliyle ilgili birkaç şey çekmek isterdim tabi ki. Ama ne yazık ki bunu yapamayacağımızla yüzleşmeliyiz. Eğer etrafta dolaşırken 50 ya da 100yıl önce yapılmış gibi görünen yapıları bulursak birçok etkileyici, modern ve keskin anlar yakalayabiliriz. Bu anlarda eski ve yeniyi birleştirmeye çalışmak(geçmişe saygı göstermek gerekir  ama modern bir çizgiyle bunu dengeleyebiliriz. Örneğin eski, gösterişli Floransa kapısı modern pizza menüsüyle birleştirilerek çekim yapılmış) gezi fotoğrafçılığı için değerli kareler ortaya çıkarabilir.

  3.KAMERANIZI GÜNBATIMINDAN ÇEVİRİN

Günbatımları harikadır ama ayrıca sıradan ve basit de olabilirler. Eğer siz de benim gibi yüzlerce gün batımında gezi fotoğrafı çektiyseniz hepsi gözünüze aynı görünür. Bu yüzden kameranızı yerel mimari yapıların üzerindeki farklı renklerdeki günbatımına çevirin ve odaklanın.Sonra bir gizem oluşturarak bunu daha da ileriye götürün. Birkaç saat sonra gün batımındaki ışıklar düzenli olarak renklenecek turuncudan mora, maviye dönüşecek. Tripodunuzu kurun, iyi bir kare yakalayın ve renk paletindeki tüm renkleri kullanarak kendinize özel fotoğraflar çekin. Sonra hepsini teker teker çerçeveletin ve duvarınıza asın. Hepsi oldukça göz kamaştırıcı görünecek.

  4.ORADA YAŞAYAN İNSANLARI İNCELEYİN

Eninde sonunda gittiğiniz yerde yaşayan insanlar ve onların hisleri size ve fotoğraflarınıza en doğru sonucu verecektir. Dışarı çıkın ve onları yakalayın! Kalabalık bir meydanda birkaç saat takılın ve insanların neler yaptığını inceleyin. Onların günlük yaşamları ile ilgili kareler yakalayın. Bu çektiklerinizi, yerel mimari ve günlük hayatla ilgili olanları, sizin kişisel hikayeler halinde çektikleriniz ile birleştirin. Bunlar geri döndüğünüzde tatmin edici bir belge olarak gezi fotoğrafçılığı koleksiyonunuzda yerini alacaktır.

Bu ipuçlarının verildiği listenin amacı size bilindik gezi fotoğrafları çekmemeniz gerektiğini söylemek değil ama kurallar dışında da olsa mümkün olan her şeyi kendinizi zorlayarak denemenizi hatırlatmaktır. Bu tip sadece size özgü, eşsiz gezi fotoğrafları çekmeye çalışmak bakış açınıza çok fazla şey katacaktır. İyi şanslar!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s