Makro Fotoğrafçılık-3: Lensi Ters Takmak

Makro Fotoğrafçılık-3: Lensi Ters Takmak

ters_lens

Makro fotoğrafçılık konusunda daha önce yazdığım iki yazıda Close-up Lens ve Makro Uzatma Tüpü kullanımından bahsetmiştim. Bu iki seçenek, şimdi anlatacağımın yanında nispeten pahalı seçenekler olarak kalıyor. Makro fotoğraf çekmek için gidebileceğiniz yollardan en basiti lensinizi ters çevirip kullanmak. Bu teknikte lensinizin en gerideki elementi dışarıyı, en uçtaki elementi de sensöre dönük olarak takılıyor. İnternet’ten oldukça uygun fiyatlara (eBay fiytları 2-3 Dolar civarında) lensinizi ters kullanmak için gerekli adaptörü satın alabilirsiniz. Daha önce böyle bir kullanım görmediyseniz ilk baş size gerçek dışı gelebilir. Fakat emin olun, çalışıyor.

Yandaki diyagramda neden ters lens kullanarak makro yapabildiğimiz açıklanıyor. Normal kullanımda herhangi bir lens, örneğin 50mm prime lens, çok uzaktaki büyük bir objeyi sensör yüzeyine sığacak boyutlara küçültür. Lensi ters taktığımızda bu küçültme efekti, küçük bir objeyi büyütme yönünde çalışır.

Ters Takılmış Lensi Koruma

Lensinizi ters takarak oldukça başarılı makro fotoğraflar çekebilirsiniz. Fakat bu yöntemin dezavantajı normalde makinenizin içine bakan kısmın dış ortama maruz kalmasıdır. Fotoğraf çekerken mutlaka lensinizin açık tarafının çizilmekten korumalısınız.

Keskinlik

ters lens makro

Lensi ters takarak fotoğraf çekerken objeye o kadar yakından odaklayabilirsiniz ki makineyi elinizde tutup fotoğraf çekmeniz neredeyse imkansız hale gelir. En iyi sonuç için makinenizi tripoda bağlayın ve mümkünse uzaktan kumandayla fotoğraf çekin. Uzaktan kumanda yoksa birkaç saniyeye kurarak çekerseniz titreşimi minimuma indirmiş olursunuz.

3 responses to “Makro Fotoğrafçılık-3: Lensi Ters Takmak

  1. bunu denemek istiyorum ama bu ters takmaya yarayan aparatı ne olarak aratmalıyım e-bay de bilemedim 🙂 yardımcı olursanız sevinirim.

    • ebaydan alamıyorsan biraz daha fazla ödeyerek gittigidiyıor .com dan 15 -20tl civarında lensi ters takma adaptörü adında alabilirsin

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s