Işıkla Boyama

Uzun pozlamada bir fotoğraf makinesi, basit bir ışık kaynağı ve birazcık yaratıcılıkla muhteşem ışıkla boyanmış fotoğraflar çekebilirsiniz.

Işıkla boyama fotoğraf karesinde öne çıkarmak veya vuruculuk kazandırmak istediğiniz objelere, uzun pozlamada ışık ile enerji katmanızı sağlayan bir tekniktir. Uygulamak için sadece hayal gücü ve biraz el becerisiyle çok sayıda pratiğe ihtiyaç duyarsınız. Denemekten yorulmazsanız harika sonuçlar elde edebilirsiniz.

Gerekli Ekipmanlar

  • Fotoğraf Makinesi: Uzun pozlama çekebileceğiniz mümkünse “bulb” özeliği olan bir fotoğraf makinesi. En düşük ISO değeri ile manuel odaklama kullanmanızı tavsiye ederim.

                        

  • Tripod: Gece fotoğrafçılığı konusunda anlattığım gibi, titrememiş fotoğraflar için olmazsa olmaz.
  • Işık Kaynağı: Küçük bir el feneri veya benzeri bir ışık kaynağı yeterlidir.

Enstantane Uzunluğu

Işıkla Boyama için veya uzun pozlama fotoğraflar için bu konu tam bir muamma. Net bir rakam vermek imkansız. Zira bir sürü değişken işin içinde olacak. Arka planın pozlaması ayarlanmalı, şeklinizi çizmeye yetecek süre verilmeli. Enstantaneyi belirlemenin tek yolu deneme yanılma ile bir sürü fotoğraf çekmek.

  • Eğer çizeceğiniz şekil çok büyükse, uzayan pozlama süreleri ışıkla boyadığınız yerleri daha sönük göstermeye başlayacak ve istediğiniz etkiyi yaratamamış olacaksınız. Bu yüzden şekli parçalara bölüp Photoshop veya GIMP gibi programlarla birleştirmek işinizi kolaylaştıracaktır.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s