İhtiyacınız Olan Yalnızca Doğal Işık

Doğal ışık, dünya çapındaki fotoğrafçılar için elde edilebilecek en ucuz ve en mükemmel araç. Biraz iddialı bir başlangıç oldu değil mi? Bizce değil. Hayranı olduğunuz fotoğrafları düşünün, ödül alan fotoğrafları. Örneğin National Geographic Traveler Fotoğraf Yarışması 2012 kazananı olan fotoğrafa bir bakalım.

firstplace_mini

Çadırın üstünden süzülen doğal ışıktan başka bir ekipman, ışık kaynağı kullanmadan dünyanın en prestijli fotoğraf yarışmalarından birini kazanmak. Bu doğal ışığın gücünü ve etkisini anlayabilmek için yalnızca bir örnekti. Eğer doğal ışığı kullanmayı, doğal ışığın nasıl davrandığını öğrendiğiniz taktirde onunla nasıl çalışabileceğinizi de anlamış olursunuz. Böylece çılgın fotoğraf ekipmanlarına, çılgın paralar harcamadan da şahane fotoğraflar çekebiliriz. Tabi fotoğrafçılığın her alanında olduğu gibi burada da asıl konu benim bir şeyleri hatırlatmak için yazıyor olmam değil, sizin bu yazıdan sonra daha önce deneme fırsatı bulamadığınız yöntemleri denemeniz.

1. Doğal Işığın Değişimini Gözleyin

Gün içinde güneşin açısı, gücü hem astronomik olaylardan hem de hava koşullarından dolayı sürekli değişiklik gösterir. Bu da doğal ışığın renk ısısını, şiddetini, keskinliğini değiştirir yani yapay ışık kaynağı kullanırken sizin kontrolünüzde olan tüm özelliklerin doğal ışıktaki karşılığı anlamına gelir. Bu değişikliklerin fotoğraf üzerindeki etkisini az çok biliyoruz. Örneğin daha önce “Sert Güneşte Fotoğraf Çekme”nin zorluklarından bahsetmiştik. Günün farklı zamanlarındaki ışık fotoğraf sahnenizi çok büyük değişiklikler yaratır diye tekrar belirtebilirim. Aşağıdaki örnek fotoğrafta günün farklı zamanlarında ışığın etkisini aynı manzara üzerinde görebiliyoruz. En solda alacakaranlık, gün doğumu ve gün ortasındaki ışığın davranışı, gölgelerin şekli, ışığın rengi oldukça farklı fotoğraflar sunuyor.

doğal ışık 1

Fotoğrafçılar için bunun anlamı, bir manzara o an istediğiniz gibi görünmüyorsa günün farklı bir zamanında hayalinizdeki görüntüyü yakalamamanız için hiçbir sebep yok. Israrcı olun.

2. Doğal Işığa “İyi” ya da “Kötü” Diye Bakmayın

Fotoğraf ile ilgili tüm yazılarda, kaynaklarda, videolarda bize sunulan şey şu: güneşin batmak üzere olduğu altın ışıkta çekilen tüm fotoğraflar mükemmel, gün ortasındaki sert ışıkta çekilen fotoğraflar ise başarısız girişimlerdir. Gerçekte bu düşünce tarzı aslında yaratıcılığınızın önündeki bir engel.

doğal ışık 2

Altın ışıkta çekilen fotoğraflar güzeldir çünkü altın renkli, yumuşak, vurduğu yerde parıldayan bir ışık gerçekten de harika manzaralar sunar. Oldukça güzel görüntüler ortaya çıkarır, fotoğrafa bakan kişilere dinginlik ve huzur aşılar. Peki ya anlatmak istediğimiz bunlar değilse? Aşağıdaki fotoğrafta gün ortasındaki sert ışığın tercih edildiği anlardan biri. Çalışanların işinin zorluğu, güneşin yorucu ve yıpratıcı etkisi yansıtmak istenmiş ve bence gayet başarılı bir fotoğraf orta çıkmış. Bu fotoğraf günün sonunda, altın ışığın parıltılı etkisi altında çekilmiş olsaydı eğer verilecek mesaj çok daha romantikleşirdi ve fotoğraf etkisini yitirirdi.

doğal ışık 3

Sonuç olarak en başta söylediğim gibi doğal ışığın iyisi ya da kötüsü yoktur. Doğal ışık elinizdeki bir ışık kaynağı, bir araç. Aracı doğru yerde doğru şekilde kullandığınızda fotoğrafınız istediğiniz mesajı iletebilir.

3. Gün İçinde Işığı İzleyin

Gün içinde elinizde fotoğraf makineniz olmasa dahi ışığın gittiğiniz her yerdeki hareketini inceleyin. Eşyalarla, odanın duvarlarıyla, havadaki toz parçacıklarıyla, suyla nasıl etkileştiğini, hangi saatte nasıl gölgeler oluşturduğunu inceleyin. Özellikle beğendiğiniz fotoğrafçıların ışığı nasıl kullandığına odaklanın. Amaç kendinizi ve gözünüzü ışığı nasıl kullanabileceğiniz konusunda eğitmek. Örneğin aşağıdaki fotoğrafta kullanılan ışık çoğumuza tanıdık gelecektir.

doğal ışık 4Pencereden giren ışık huzmesinin duman veya havadaki toz ile oluşturduğu dramatik görünüş birçok yerde karşımıza çıkıyor. Muhtemelen güneş batarken dar bir pencereden ya da aralık kalmış bir kapıdan giren ışık bu etkiyi oluşturmuştur. Baktığınız fotoğraflarda ve gittiğiniz yererde mutlaka ışığı inceleyin.

4. Fotoğrafı Çektikten Sonra Düşünün

Fotoğrafçılıkta deneyim ve deneme yanılma ile öğrenme yolu, en sağlam yollardan birisidir. Bu yüzden yeni girdiğiniz ve fotoğraf çekeceğiniz bir ortamda vizörden bakmadan, fotoğraf çekmeden hangi açıyı kullanacağınıza karar vermeyin. Merak uyandırıcı, hoşunuza giden bir durum olursa mutlaka fotoğraflayın.

5. Bilgisayarda Rötuş Seçeneğini Aklınızdan Çıkarmayın

Elinizdeki fotoğraf makinesi ne kadar güzel olursa olsun tüm tonal aralığı bir anda kaydetmeniz çoğu zaman oldukça zordur. Bu yüzden bazı durumlarda bilgisayarda işlem yapma seçeneğinizi kullanabileceğinizi unutmayın. Size göre fotoğraftaki en önemli objeyi ya da objeleri doğru pozlayarak geri kalanını bilgisayarda halletmeyi düşünebilirsiniz. Ya da tüm sahneyi birazcık az pozlayıp bilgisayarda tonlamayı ve pozlama miktarını arttırabilmeniz olası.

doğal ışık 6

Rötuşlanmamış Fotoğraf

doğal ışık 7

Rötuşlanmış Fotoğraf

Verdiğim tüm bu ipuçları tamamen hatırlatma amaçlı ve muhtemelen siz bunları biliyorsunuz. Fotoğrafçılık doğru ayarları doğru zaman ve yerde yapmakla alakalı bir iş. Bu tarz makalelerle farkına vardığınız detayları doğru zamanda ve yerde uygulamak size kalmış. İşte bu yüzden Fotoğrafa Başlangıç bünyesindeki neredeyse her yazımın sonunda kullandığım bir klişeyle; dışarı çıkın ve fotoğraf çekin diyorum. Ne kadar çok farklı ışıkta çalışırsanız avantajlarını ve dezavantajlarını aklınıza kazımanız o kadar kolay olur.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s