Gece Fotoğraf Çekimi – Gece Fotoğrafçılığı

Gece Fotoğraf Çekimi – Gece Fotoğrafçılığı

Merhaba, bu yazıya Gece Fotoğrafçılığı mı yoksa Gece Fotoğraf Çekimi adını mı vereyim bilemedim. O yüzden böle kompaktlıktan uzak, dümdüz başlıklı bir yazıyla karşınızdayım. Herneyse gevezeliği bırakıp konuya döneyi.

 Gece fotoğrafçılığı veya gece fotoğraf çekimi denildiğinde herkesin aklına uzun pozlama, uzamış araba farları vs. gelir ki bu da yanlış değildir. Ben yalnızca gece fotoğraf çekme için daha fazla seçenek olduğunu hatırlatmak istedim.

Tripod – Uzaktan Kumanda

Gece fotoğrafçılığı konumuz olduğuna göre yazıya uzun pozlama ile başlamak yanlış olmaz sanırım. Uzun pozlama tekniği, çok büyük enstantane değerleri kullanarak çok uzun süre fotoğrafın pozlanması anlamına gelir. Bu da doğal olarak fotoğraf makinesinin bu süre boyunca hareket etmemesi hatta en ufak bir kıpırtının olmamasını gerektir. Bu yüzden gece fotoğraf çekmek için de ihtiyacınız olan en önemli donanım sağlam ve sarsılmayan bir “Tripod”dur. Tripod olmazsa olmazdır. Makinenizi oradaki sabit bir yüzeye koyarak da fotoğraf çekebilirsiniz ama ben makinemi 120sn boyunca bir kayanın üzerine bırakmak istemezdim. Ya da istediğim kareyi yakalamak için taşları üst üste koyarak mühendislik yapmak zor gelirdi. Bu yüzden eğer yoksa en kısa zamanda bir tripod edinmenizi tavsiye edebilirim. 

  • İPUCU: Fotoğraf çekmeye yeni başlayan veya çok fazla bütçe ayıramayan herkeste ince alüminyum profilden yapılmış, aksamları plastik tripodlar olduğunu biliyorum. Zira benim de ilk tripodum böyle hafif bir tripoddu. Böyle hafif tripodlar bazen rüzgar veya başka etkenlerle sarsılabiliyorlar. Bunu önlemek için tripodun üç ayağını da açtığınızda tam ortasında muhtemelen bir kanca göreceksiniz. Oraya bir ağırlık asmak (çanta, şemsiye vs.) tripodunuzun stabilitesini arttıracaktır.

Bunun yanında makinenizde deklanşöre bastığınızda ve bıraktığınızda oluşabilecek sarsıntıları minimize etmek için bir uzaktan kumanda kullanabilirsiniz. Eğer uzaktan kumanda kullanacaksanız kablolu olanlar daha sorunsuz olacaktır. (pil sorunu, kameranın kumandayı görmemesi vs. )

Yine de kumanda bir olmazsa olmaz değildir. Deklanşöre bastığınızda elinizin ağırlığıyla makinenin titremesini önlemek için 2-3sn zamanlayıcı açıp çekerseniz ilk titreşimin fotoğrafı berbat etmesini önlemiş olursunuz. Bunun yanında kameranızın menüsünde aynayı, deklanşöre bastıktan 1sn sonra kaldıran uzun pozlama destekleyicileri de bulunmaktadır. Buradan da yardım alabilirsiniz.

Birkaç Teknik

  • Zoom

Bu tekniğin ismi tam olarak nedir bilemedim, zaten çok teknik sayılmaz ama adına biz şimdilik zoom tekniği diyelim. Zoom tekniği derken bahsettiğim şey, uzun pozlamada shutter açıkken (ayna kalkıkken ve fotoğraf hala kaydedilirken) odak derinliği-zoom halkasını çevirmek. Fotoğrafı çekerken zoom in yaparsanız fotoğrafın merkezindeki objeler fotoğrafın dışına doğru kayacaktır. Zoom out yaparsanız da tam tersi. Bu tekniği uygulayabilmek için aynı yerde birkaç kez fotoğrafı çekmeniz gerekebilir.

  • Işıkla Boyama

Işıkla boyama tekniği oldukça yaygın kullanılan ve çok başarılı çalışmalar bulunan bir tekniktir. Özetle “Uzun pozlama yapıp elinize bir ışık kaynağı alır ve fotoğraf karesini istediğiniz gibi boyarsınız.” Bu teknik biraz el becerisi, biraz da tecrübe gerektirir. Fotoğrafın arka planının doğru pozlanmış olması gerekirken boyamanızın fotoğraf karesinden taşmamasına da dikkat etmelisiniz. Bunun yanında ışık kaynağı çok güçlü ya da güçsüz gelebilir. Sonuç olarak bu tekniği iyi uygulamak için oldukça çok ışıkla boyama çalışmanız gerekiyor.

Işıkla Boyama yazısına git.

Yazıda bahsettiğim ipuçlarından/bilgilerden yeterince öğrendim ya da zaten biliyordum diyorsanız tek yapmanız gereken dışarı çıkıp enfes fotoğraflar çekmek. Ayrıca çektiğiniz gece fotoğraflarını ulaştırırsanız Galeri bölümünde fotoğraflarınızı yayınlamaktan mutluluk duyarım.

İpucu: Ayna Kilitleme

Yukarıda bahsettiğim ayna kilitleme olayına biraz daha girmek istedim. Dikkat ettiyseniz fotoğraf çekerken ayna hareket ettiğinde makine oldukça güçlü bir şekilde sarsılır. Bu da uzun pozlama fotoğraf çekerken istenmeyen titreşimlere neden olabilir. Bu yüzden makinenizdeki ayna kilidi-mirror lock özelliğini kullanmaya başlayabilirsiniz.

2 responses to “Gece Fotoğraf Çekimi – Gece Fotoğrafçılığı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s