1/3 Kuralı Nedir?

1/3 Kuralı

Muhtemelen fotoğrafta en çok bilinen ve uygulanan kural “1/3 kuralı”dır. 1/3 kuralı fotoğrafçılıkla ilgilenmeye başlayan herkesin ilk öğrendiği kurallardandır, dengeli ve ilginç fotoğraflar çıkarmak için temel niteliği taşır.

Fotoğrafta kompozisyon kuralları yazımda söylediğim gibi, evet kurallar yıkılmak için vardır ve 1/3 kuralını yıkmak berbat fotoğraflara yol açmaz. Fakat bir kuralı yıkmak için öncelikle mutlaka çok iyi öğrenmelisiniz.

1/3 kuralı nedir?

Kuralı oluşturan temel prensip, fotoğraf karesini yatay ve dikey olarak 3er eşit parçaya ayıran 4 çizgi çekip fotoğrafı toplamda 9 küçük parçaya ayırmaktır.
Her vizörden baktığınızda hayalinizde bu çizgileri canlandırın. İlk başlarda makinenizin özelliğini kullanarak bu çizgileri otomatik olarak vizöre koyabilirsiniz.

1/3 kuralının oluşturduğu çizgiler ve köşeler fotoğrafın “ilgi merkezleri”ni size gösterir. Ayrıca fotoğrafınızdaki önemli objeleri yerleştirmek için kılavuz çizgi olma görevini de üstlenir.
Teoride fotoğrafınızın öznesini 1/3 kuralının hayali kesişim noktalarına veya çizgiler üzerine yerleştirirseniz fotoğrafınız daha dengeli ve doğal gözükecektir. Bu konuda yapılan çalışmalar da göstermiştir ki, fotoğrafa bakan kişi fotoğrafın merkezi yerine ilk olarak bu hayali kesişim noktalarına bakarlar. Bu yüzden 1/3 kuralı bu kadar temeldir.

1/3 kuralını kullanmak pratik yaptıkça ve uyguladıkça sizin için de doğal bir hal alacak ve düşünmeden bu kuralı uygulamaya başladığınızı göreceksiniz.

1/3 kuralı‘nı öğrenmeye çalışırken kendinize şu soruları sorun;

* Bu fotoğrafta ilgi merkezi nerede?
* İlgi merkezi olacak objeleri nereye yerleştirmeliyim?

Bu soruları yavaş yavaş cevapladıkça 1/3 kuralı’nın mantığını ve sistemini aklınıza yerleştireceksiniz. Ama unutmayın, 1/3 kuralı’nı yıkmak vurucu fotoğraflar çıkarabilir, bu yüzden bir an önce bol pratiçk yaparak bu kuralı öğrenin ve kullanmama lüksünü elinizde bulundurun.

Not: 1/3 kuralı’nı fotoğraflarınızı rötuşlarken de aklınızdan çıkarmayın. Fotoğrafınızdan bir kısmını keserek gözünüze hoş gelmeyen bir fotoğrafı 1/3 kuralına uygun hale getirebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s