Kompozisyon – Fotoğrafta Çizgileri Kullanma

Kompozisyon – Fotoğrafta Çizgileri Kullanma

Fotoğrafta çizgileri kullanma hakkında daha önce “Fotoğrafta Kompozisyon Kuralları” başlıklı yazımda kısaca bir şeyler söylemiştim. Fotoğraftaki çizgilerin etkilerini biraz daha açmak istedim.

Fotoğraftaki çizgilerin en önemli görevleri, gözü yönlendirmeleridir. Bu sayede fotoğrafınızda vermek istediğiniz mesajı insanlara daha kolay iletirsiniz. Biraz pratikten sonra çizgilerin fotoğrafınıza kattığı etkileri fark etmeye başlayacaksınız. Şimdi fotoğrafta çizgileri kullanma konusunu 3 ayrı başlıkta incelemek istiyorum. “Yatay Çizgileri Kullanma”, “Dikey Çizgileri Kullanma” ve “Diagonal (Çapraz) Çizgileri Kullanma”.

Çizgileri nasıl kullanacağınızı, olası etkilerini öğrenmek ve uygulamak bir anda olacak bir iş değil, en başta onu belirteyim. Çalışma ve tekrarla çok iyi yerlere geleceksiniz. İyi bir pratik yöntemi olarak eski çektiğiniz fotoğraflara bakın ve çizgilerin işe yarayıp yaramadığını anlamaya çalışın. Bir sonraki sefer aynı yere gitme imkanınız olduğunda, mekanı inceleyin. Orada kullanabileceğiniz çizgileri arayın. Fotoğrafınıza etki katmada nasıl kullanabileceğinizi düşünün.

Bunun yanında çizgilerle desen oluşturabilir misiniz veya yeni bir katman ekleyebilir misiniz onu düşünün. Bu noktadan sonra çizgileri ayırarak anlatacağım.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s