Close Up Lens

Makro ve Yakın Çekim Fotoğrafçılığı-1 : Close-Up Lens

Makro Fotoğraf

Makro ve yakın çekim fotoğrafçılığı ilk bakışta ekipman ve kullanılan teknikler hakkında pek bilgiye sahip olmayan herkese korkutucu gelebilir. Ancak iyi haber şu; makro fotoğraf çekmek için öğrenmeniz gerekenler oldukça sade bilgiler ve pahalı ekipmanlar olmadan da yapabileceğiniz çok şey var.

Her alanda olduğu gibi makro fotoğraf çekmek için de makro lensler en iyi sonucu vereceklerdir şüphesiz. Tabi ki o makro lensler boşuna üretilmiyor. Fakat biliyoruz ki herkes bir makro lens almak zorunda değil veya ekonomik durumu müsait değil. Bu yüzden başlangıç olarak pahalı olmayan, daha kolay ulaşılabilir makro ve yakın plan çekim ekipmanları ve çeşitlerinden bahsedeceğim.

Birkaç Tanım

Makro Fotoğraf:  Wikipedi’nin yaptığı tanıma göre makro fotoğraf; gerçek boyutları fotoğraf filminden veya D-SLR makinenin sensöründen daha küçük olan objelerin fotoğraflarıdır. Biraz kelime anlamından da yola çıkarak, objenin gerçek hayattaki boyutundan çok daha büyük şekilde fotoğrafta görülmesi de diyebiliriz. Makro fotoğrafçılıkta bu büyütme oranı reprodüksiyon oranı olarak adlandırılır. Genel olarak makro lensler 1:1 ve üzerindeki oranlarda büyütme yaparlar.

Yakın Plan (close-up): Yakın plan fotoğraf aslında yardımcı bir aparat kullanarak, objektifin özneye yaklaşabileceği minimum mesafeden daha yakında odaklama yapmasıyla çekilen fotoğraftır. Yani normalde elinizdeki lensle ~20cm mesafeden çekebiliyorsanız, close-up lens yardımıyla bu mesafe daha da kısalır. Ancak hiçbir zaman makro lens kadar olmaz.

close up lens

Bana göre en etkileyici fotoğrafların çekildiği mesafe budur. Close-up ya da yakın plan fotoğraf ile oldukça etkileyici çiçek, portre ve her türlü detay fotoğrafı çekebilir insanların duygularını oldukça vurucu bir şekilde yansıtabilirsiniz. Çünkü konu dağılmaz fotoğraf karesinde o an hissettirmek istediğinizden başka bir şey olmaz. Bu yüzden yakın plan fotoğraf çekerken, fotoğrafın öznesine vurucu kareler oluşturacak kadar yakın fakat alan derinliği nedeniyle zorluk çekmeyecek kadar uzaksınızdır.

Yakın plan fotoğraf çekmek için bence en başarılı aparat Close-up Lens’tir. Teknik olarak bir lens kabul edilen bu edevat, aslında daha çok bir filtreyi andırır ve lensinizin önüne takılarak kullanılır. Hatta elinize aldığınızda ilk fark edeceğiniz şey bir büyüteç camına benzediğidir. Close-up lens kullanarak fotoğrafın öznesine daha çok yaklaşabilir ve daha büyük büyütmelerle fotoğraf çekebilirsiniz.

Yakın Plan Lens veya Close-up lenslerin iki çeşidi vardır.

1.       Tek Bileşenli Close-Up Lens

eBay, Sahibinden veya Gittigidiyor gibi sitelerde hatta çoğu fotoğraf edevatı satan yerde rastladığınız, büyütece veya büyük numaralı bir gözlüğe benzeyen close-up filtreler tek bileşenli lenslerdir. Set halinde alabilir, üst üste takarak istediğiniz büyütme miktarına sahip olabilirsiniz.

Tek bileşenli close-up lensler adı üstünde yalnızca bir optik eleman içerirler. Bu da fiyatlarının düşük olması ve birçoğumuzun cebindeki parayı kurtarması anlamına geliyor. Fotoğraf kaliteleri çok başarılı olmayabilir, fakat iş görürler. Tek sıkıntıları köşelerde keskinlik kaybı ve kromatik bozulmaların yaygın olarak oluşmasıdır.

2. Çift Bileşenli Close-Up Lens

Çift bileşenli close-up lensler, bazen “akromatik close-up lens” olarak da anılırlar. Yapılarında yalnızca iki adet optik eleman içerirler. İkinci eleman, ilk lensin oluşturduğu kromatik bozulmaları düzeltir ve mükemmel görüntü kalitesinde çekilmiş, en az hatalı fotoğrafları ortaya çıkarır.

Şu an piyasada çift elementli close-up filtre üreten en büyük marka Canon. Fakat onun ürettiği ürünleri de gidip fotoğrafçıdan alamıyorsunuz, sipariş etmeniz gerekiyor. Fiyatları da bir makro lensten daha ucuz ancak oldukça uçuk rakamlara kadar çıkabiliyorlar.

Close-up Lenslerin Kullanımı

Close-up lensin kullanımı çok kolaydır. Lensin ucuna takarsınız ve biter. Eğer bir close up filtre aldıysanız, makineni manuel odaklamaya alın ve özneye mümkün olduğunca yaklaşın. Böylece çok daha derin bir alan derinliğiniz olur. Optik olarak Close-up lensler objenin sanal bir görüntüsünü oluşturur ve bu görüntü normal boyutlarından daha büyüktür.

Close up lens çalışma

Close-up Lensler tele-foto lensler ile daha iyi sonuçlar verir. Lensinizin odak uzaklığı arttıkça, ulaştığınız büyütme oranı da artar.

11 responses to “Close Up Lens

 1. Geri bildirim: Makro Uzatma Tüpü | Fotoğrafa Başlangıç·

 2. Peki bu close up lensler her makinaya göre özel mi apılıyor genel mi..mesela nikon coolpix l310 almayı düşünüyorum ben, makro fotoğraf da çekmek istiyorum bu lenslerden takılır mı..

  • malesef hayır alacağınız makinenin önüne uygun filtre bulamazsınız muhtemelen. Fakat bulabileceğiniz en küçük boyutlu close-up lensi bir şekilde makinenizin objektifine tutturmayı başarırsanız iş görür. yani imkansız değil =)

 3. Merhabalar,bende Nikon D7000 var ve birlikte gelen 18-105mm objektif mevcut bu bahsettiğiniz Close Up Lenslerden hangi model ve marka önerirsiniz bende macro fotoğraflarına çok özeniyorum benim adıma fazla para ödemeden bu ürüne sahip olmak çok işime yarıyacak bilgi verirseniz minnettar kalırım.

 4. Geri bildirim: Anonim·

  • Merhaba,

   makinenizin modelini yazarsanız daha net bir yorum yazabilirim ancak, eğer makinenizdeki lenste filtre takmak için vida dişleri varsa ve 67mm çapı varsa filtre kullanımınız için bir kısıtlama yoktur. İstediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

 5. üye olmak için yolladığınız mail’i yanlışlıkla sildim. lütfen bir daha yollayın. Saygılar. A.Bora

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s