Günümüz Telefonlarındaki Kamera Kalitesi 5 Yıl Önceki Kompakt Makinelerden Daha İyi

Hepimizin farkına vardığı, sık sık söylediği şeylerden biri cep telefonlarındaki inanılmaz fotoğraf kalitesi. Eskiden 5mp çözünürlük çoğu kompakt makinenin ulaştığı sınırdı. Günümüzdeyse akıllı telefonlar için bu başlangıç değeri.

makine_karşılaştırma

Fotoğraf makinesi ve kamera değerlendirme kuruluşu DxOMark daha önce artık testlerine mobil aygıtlar üzerindeki kameraları da dahil ettiğini açıklamıştı. Bugün yapılan ilk testlerin sonuçları açıklandı. Basın açıklamasında “günümüz mobil cihazlarındaki fotoğraf kalitesi 5 yıl önceki kompakt makineler kadar başarılı”.

        “Cep telefonu kameraları kullanıcıların büyük çoğunluğu için son derece önemli bir özellik halini aldı: 2011 yılında dünya çapında çekilen fotoğrafların çeyreğinden fazlası cep telefonlarıyla çekilmiş. 2012 yılında bu trend yükselerek devam ediyor. Öyle ki 2012 cep telefonu ile çekilen fotoğraf sayısının kompakt makineleri geride bıraktığı yıl olabilir.

        Mobil telefon fotoğraf kalitesi hatrı sayılır derecede arttı. Örneğin Nokia 808 PureView fotoğraf kalitesi sabit fotoğraflar için DxOMark Mobil Aygıtlar sıralamasında birinci sırada. 5 yıl önce piyasaya sürülen bir kompakt makineden daha yukarıda. Video kalitesi olarak ise test edilen mobil ürünler arasında Galaxy S3, Canon Powershot 100’den daha yüksek sonuçlar verdi.”

Yukarıdaki grafikten de görüldüğü gibi, kameralı cep telefonlarının gidecek daha çok yolu olmasına rağmen kalitede çoğu fotoğraf makinesini yakalayabilecek güçteler.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s