Nikon D4 ve D800 ile BBC Testini Geçebildi Mi?

Resmi adıyla EBU (Avrupa Yayıncılık Birliği) kapsamında kameralara yaptığı testlerle bilinen bir kuruluştur. Piyasadaki her türlü video kayıt cihazını test eder ve bunların dünya çapında televizyon yayınlarında kullanışlılığı üzerine yorumlarını ve test sonuçlarını yayınlar. BBC testinden kasıt ise BBC televizyon kanalının aynı amaçlarla yaptığı bir takım testlerdir.

Nikon-D4-vs-D800

Nikon Avustralya (artık yayından kaldırdığı) bir haberde Nikon D4 ve Nikon D800 için BBC testini geçen ilk D-SLR modelleri olarak bahsetmişti. Fakat haberin doğruluğu konusunda şüpheler internette oldukça yaygın.

ThePhoblographer.com bu konunun biraz üstün giderek EBU’ya mail atıp geniş bir açıklama istemişler ve sonuç: Nikon D4 ve D800 BBC Testini Geçemedi. Gelen mailde söylenenlerin bir kısmı şöyle;

Nikon D4

Sonuç

Kamera video modundayken kullanılabilen oldukça az kontrol var. Fakat bağlanılabilirliği kayıt esnasında harici bir monitörü de besleyecek kadar yeterli. Ses özellikleri yetersiz, dahili mikrofon dinleyip not almak ya da sesleri üst üste bindirmek için yeterli ve mikrofon girişi 3.5mm jak olduğundan yalnızca dengelenmemiş girişe izin veriyor.

Video performası 1080p’de de 720p’de de gayet yeterli. ISO başarımı gayet iyi, görüntüde gren oluşumu çok düşük bu da 6400 ISO değerine kadar sorunsuz kullanmanızı sağlıyor. Pozlama telafisi 13 stop gibi geniş bir aralıkta sunuluyor fakat kullanılabilirliği gren oluşumu nedeniyle bu kadar yüksek değil.

Nikon D800

1080p’de video performansı televizyon kullanımı için kesinlikle kabul edilemez. Her iki kamera da İngiltere çapında HD yayın yapan kanallarda kullanılmaya uygun değildir.

Raporun da açıkladığı üzere iki kamera da çığır açan ürünler değil. Fakat kendi adıma hiçbir zaman HD televizyon yayınında kullanılacak bir fotoğraf makinesi istemedim. Gerçekten harika fotoğraf performansı, dayanıklılığı, kullanım kolaylığı düşünüldüğünde Nikon’un bu testi geçememesi yalnızca markaların kendi aralarındaki rekabeti için kötü bir durum.

http://tech.ebu.ch/docs/tech/tech3335.pdf Kurcalamak isteyen için testlerin nasıl yapıldığından bahseden teknik yazı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s