1970 New York’unda Işıkla Boyama

Son zamanlarda ışıkla boyama tekniğinin oldukça popüler bir hale geldiğini fark etmişsinizdir. Fakat bu tekniğin yeni yeni uygulandığı anlamına gelmiyor. Bilinen en eski ışıkla boyama çalışması 1914 yılına dayanıyor. Muhtemelen en ünlü ışıkla boyama fotoğraflar ise 1949 yılında Picasso tarafından yapılmış.

ışıkla boyama

Bundan onlarca yıl önce, sanıyorum ki çok da popüler olmadığı zamanlarda, Amerikalı fotoğrafçı Eric Staller ışıkla boyama çalışmalarıyla kendinden bahsettirmeyi başarmış. 70’li yıllarda Staller elindeki 35mm Nikon SLR makinesi ve birkaç çeşit maytap ile New York sokaklarını hayalindeki gibi süslemiş. Yaptığı çalışmalara baktığımızda görüyoruz ki günümüzdeki gelişmiş kamera teknolojisiyle dahi çoğu fotoğrafçının başaramadığı kalitede fotoğraflar çekmiş.

Fotoğrafçı Staller:” New York’un gece manzarası benim için her zaman büyüleyicidir. İş merkezleri, köprüler, parklar, heykeller, boş ve sessiz sokaklar benim gözümde anlatılmayı bekleyen hikayelerin doğum yerleri.”

ışıkla boyama

Staller’ın çalışmaları 1976 ve 1980 yılları arasında çekilmiş fotoğraflardan oluşuyor. “Işık Çizimleri” adındaki bir sergide buluşturduğu fotoğrafları bu sergiyle tüm dünyayı gezmiş. Bu ışıkla boyama çalışmaları o kadar değişikmiş ki birçok fotoğraf otoritesi, fotoğraflardaki çizimlerin nasıl yapıldığı konusunda birbiriyle çelişmiş.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s