Portre Fotoğrafta Duyguları Yansıtmak

Fotoğraf stüdyolarında 20 dakikada çekilen vesikalık fotoğraflar ile tek bir portreyle yüzlerce dolar kazanan insanlar arasındaki fark nedir sizce?

Cevap: “KİŞİSELLİK”

portre 1Portre fotoğraf çekenlerin esas amacı çektikleri fotoğrafı satmaktır. Başarılı bir sanatçı bunu gerçekleştirmek için çektiği insanın kişisel özelliklerini ortaya çıkararak bir fotoğraf oluşturur. Tecrübeli portreciler fotoğrafı nasıl çekeceklerini ve ondan nasıl para kazanacaklarını iyi bilirler. Bu hiç şüphesiz heyecan verici bir mücadeledir. Ama çoğumuzun düşüneceği gibi tabi ki imkansız değildir. Portre fotoğraf çekerken öznenizin “insan” olduğunu asla ama asla unutmayın. Yansıtmaya çalıştığınız şey gün batımının renkleri, masa örtüsündeki tekrar eden desenler ya da hızlı geçen bir arabayı pan fotoğraf ile yakalamak değildir. Portre Fotoğraf çekerken sadece öznenize odaklanın ve onun bireysel özelliklerini eksiksiz bir biçimde analiz etmeye çalışın. Bunu başardığınızda fotoğrafınızdaki ilgi merkezlerini ona göre ayarlayıp modelinizin bakışını, duruşunu, bulunduğunuz mekanı buna göre ayarlayabilirsiniz

1.ARAŞTIRIN:
Çekeceğiniz bireyi tanımak için biraz zaman harcamanız gerekecek. Her fotoğrafı çekmeden önce ona samimi, onun ilgilenebileceği sorular sorun. Sessiz anlardan hoşlanan sakin biri mi yoksa cesur ifadeler takınan birisi mi? Dalgalarda sörf yapmayı mı yoksa bir kütüphanede oturmayı mı tercih eder? Bir kitap kurdunu heyecanlı, canlı bir paten parkında oturup kitap okurken çekmeniz size hem masrafsız olacak hem de harika kareler yakalamanıza yardımcı olacaktır. Eğer sormazsanız bu detayları öğrenemezsiniz. Bu yüzden modelinizle mümkünse çekimden önce biraz zaman geçirin. Hatta size tavsiyem ilk buluşmada çekim yapmayın. Böylelikle hem siz modeliniz yönlendirirken rahat hissedersiniz hem de modeliniz size poz verirken kendini çok daha rahat hisseder.

2.GÖZLEMLEYİN:
portre 2Modelinizle konuşup iletişim kurarken onu izleyin. Anlattığı küçük şeylerden onun nelere yatkınlığını olduğunu bulun. Yüzünün bir tarafını diğer taraftan daha çok mu beğeniyor?Gözlerini çok fazla mı kırpıyor? Gülmekten çok ciddi pozları daha mı fazla seviyor? Bu küçük ipuçlarını bulabilirseniz, çektiğiniz kareler müşterilerinizi oldukça tatmin edecektir. Bu da size hem para hem de çektiği fotoğraflar beğenilen bir fotoğrafçı olarak öz güven olarak geri dönecektir. Unutmayın, evet sizin bir tarzınız var ve bunu müşterilerinize beğendirmek için değiştirmeyeceksiniz. Fakat portre fotoğrafta bencil davranmak yerine orta yolu bulmanızın size çok daha fazla faydası olacaktır.

3. VE ÇEKİN!:
Eğer gerçekten müşterinizin kişiselliğini ön plana çıkarmak istiyorsanız onun yüzünü kullanın. Çekim yaparken modelinizle konuşun, gülün ve bu sırada onun doğal hallerini çektiklerinize yansıtın. İnsanlar fotoğraf çekilmeye ancak kendilerini rahat ettikleri zaman hazır olurlar. Bu konuda onları elinizden geldiğince cesaretlendirin.

portre 3İpucu: Portre fotoğraf çekimi esnasında fotoğrafınızda modelin ifadesi, duruşu ya da sizin kadrajınız, pozlamanız ne kadar berbat olursa olsun asla kötü ifadeler ve sözler kullanmayın. Bu modelinizin moralini bozarak çekimden soğumasına neden olur.

Başarılı, yüksek gelirli bir portre fotoğrafçısı olmak istiyorsanız, sizin işinizin insanlara nasıl göründüklerini onlara göstermek olduğunu unutmayın. Müşterinizin çektiğiniz portreden memnun kaldığı takdirde bunu diğer arkadaşlarına söylecek ve insanlar da çoğalarak size fotoğraf çektirmeye gelecektir emin olun.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s