Yıldız Fotoğrafı Çekme İpuçları

Yıldız Fotoğrafı Çekme İpuçları

yıldız fotoğrafı 1Yıldız fotoğrafı çekmek insanı mutlu eden bir aktivite. Tüm geceyi ter temiz bir havada, parıldayan yıldızlar altında geçirmek kadar rahatlatıcı pek az şey var hayatımızda. Şimdi konumuzun psikolojik etkilerini bırakıp teknik ayrıntılara girelim birazcık. Yıldız fotoğrafı çekmek için fotoğraf makinenizin özelliklerini biraz daha ayrıntılı kontrol etmeyi bilmeniz gerekiyor öncelikle. Enstantane, diyafram ve iso değerlerinin neler olduğu, nasıl etkilediğini aklınızdan çıkarmamanız gerekli. Bunun dışında yıldız fotoğrafı çekerken RAW formatını kullanmanızı şiddetle tavsiye ederim. Çünkü RAW fotoğraf ile bilgisayardaki rötuş aşamalarında fotoğrafı bozmadan çalışabilirsiniz.

Ekipman

Yıldız fotoğrafı çekmek için ihtiyacınız olan ekipmanlarla başlayalım. Tahmin edebileceğiniz üzere ilk ihtiyacınız olan şey bir Tripod. 10-20-30 saniye gibi uzun pozlama süreleri ile çalışacağınızdan fotoğraf makinenizi sabitlemeniz hayati önem taşıyor. En ufak bir kıpırtıyı bile önlemek için sağlam ve sabit bir tripod şart.

yıldız fotoğrafı 3

Ardından özellikleri manuel olarak kontrol edilebilen bir fotoğraf makinesi haliyle bir gereklilik oluyor. İhtiyacınız olan en can alıcı ekipman ise geniş diyafram değerlerine ulaşabilen bir lens. f/2.8 değerinde bir geniş açı lensiniz varsa yıldız fotoğrafı çekmek için en ideal ekipmana sahipsiniz demektir. Eğer lensiniz yoksa bu işi bırakın demiyorum tabi ki. Biraz daha uzun pozla ve yüksek iso değerleriyle işin tekniğini kavrayabilirsiniz.

Mekan

yıldız fotoğrafı 6Yıldız fotoğrafı çekme için en az ekipmanlarınız kadar önemli olan bir diğer konu fotoğrafı çekeceğiniz mekan. Hiç şehir içindeyken gökyüzünde saman yolunu gördüğünüzü hatırlıyor musunuz? Cevabınız hayır biliyorum. Maalesef yaşadığımız büyük şehirlerin yarattığı ışık kirliliği yıldızları görmemizi zorlaştırdığı gibi fotoğraflarının çekilmesini de zorlaştırıyor. Bu yüzden şehirden yarım saat kadar uzaklıkta yıldız fotoğrafı çekmeniz en ideali. Tabi ki şehrin büyüklüğü, ışık kirliliğinin miktarı da etkileyici faktörlerden biri ama sonuç olarak anlatmak istediğim ışık kirliliğinden uzak durmanız.

Temel Ayarlar

Gök yüzündeki incecik ışık noktalarını çekmek için mümkün olduğu kadar çok ışığın makinenizin sensörüne çarpması gerekiyor. Uzun pozlama süreleri, nispeten yüksek ISO değerleri ve sonuna kadar açık diyafram değerleri de tam olarak ihtiyacımız olan işe yarıyor.

Fakat bu seçeneklerin de kötü yanları var. Yüksek ISO değerleri kullanmak grenli (kumlu) bir görüntü oluştururlar. Kullandığınız makinenin kalitesine göre ISO değerlerinin fotoğrafı bozduğu değerler değişse de ben 800 ISO’nun üzerine çıkmamaya çalışıyorum. Gelelim enstantanenin sıkıntısına.

yıldız fotoğrafı 2

Pek fark etmesek de dünya sandığımızdan çok daha hızlı dönüyor. Uzun pozlama süreleri de bir yerden sonra yıldızların gökyüzündeki hareketini ışıkla boyama yapar gibi kaydediyor. Bu her zaman kötü bir sonuç olmasa da keskin ve parlak görünen bir fotoğrafta birazcık kaymış yıldızlar bile göze batabilir.

Bilgisayarda Yapılan Düzenlemeler

Yukarıda RAW formatında fotoğraf çekmenizin daha iyi olacağından bahsetmiştim. İnternette bulduğum bu örnekte RAW formatında çektiğiniz fotoğrafı ne kadar çok değiştirebileceğinizi daha net görebilirsiniz.

yıldız fotoğrafı 5

2 responses to “Yıldız Fotoğrafı Çekme İpuçları

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s