Dünyanın En Pahalı Lensi

Dünyanın En Pahalı Lensi

Leica 1600mm 3

Daha önce hiç düşündünüz mü bilmiyorum ama dünyanın en pahalı lensi tam tamına 2 milyon dolar (2.064.500 $) satış fiyatıyla Leica APO-Telyt-R 1:5.6/1600mm olarak dudakları uçuklatıyor. Geçtiğimiz ay dünyanın en pahalı fotoğraf makinesi unvanını da açık arttırmada 2.79 milyon dolar (evet o da şöyle oluyo 2.790.000 $) fiyata satılan 1923 yılında üretilmiş bir Leica fotoğraf makinesi almıştı. Çok gerekli şeyler değil tabi fiyatların yüksekliği. Bu lensin alıcısı kimdir diye sorabilirsiniz, ona da şöyle bir cevabım var. Dünyanın en zengin fotoğraf meraklısı sayılabilecek Katar Prensi Saud bin Muhammed Al Thani, bu çok iyi ayarlanmış camlar bütününe bu parayı yatıran adam. Aslında özel yapım olan bu lens Leica’nın en büyük, en ağır ve en büyük odak mesafesine sahip lensi.

Leica 1600mm

Haber yalnızca prensin lensi alıp gitmesiyle bitmiyor, merak etmeyin dahası da var. Katar prensi Al Thani bu lensi taşımak için bir de Mercedes araç satın almış. Galiba dolaylı olarak dünyanın en pahalı lens taşıma kutusu da Mercedes oluyor. Lensin teknik özelliklerine gelecek olursak aslında bu da bir sır. Yalnızca lensin Leica R bayonetli olduğu, tamı tamına 60 KG ağırlığında ve 1.2 metre uzunluğunda olduğunu biliyoruz. Son olarak lensin fotoğrafları Almanya’daki Leica galerisindeki prototip hali. Bu yazıdan öğreniyoruz ki (genellemeleri hiç sevmem ama) Arap arkadaşlarımız gerçekten de bazen yağı bol buluyorlar.

2 responses to “Dünyanın En Pahalı Lensi

  1. İMKANI VAR VE YATIRIM YAPIYOR
    fotograf çekme özelliğ olan her makine fotografı İNSAN yardımı ile çeker

  2. bir de özelliklerini bilsek tamam dicez ama bu sırlı lensı bukadar plı yapan şey ne acaba parasımı boyutumu markasımı özelliğimi…
    PARASI OLAN ALIYOR…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s