Fotoğraf Makinesi Temizliği

Fotoğraf Makinesi Temizliği

lens temizleme

Fotoğraf makinelerimizi dış ortamda kullandığımız her an makinemizin dış yüzeyi kirli havaya ve toza maruz kalıyor. Hatta uzun süreler boyunca temizlenmediğinde deklanşör ve diğer tuşlar gibi hareketli bölgelerden içeri toz kaçma ihtimali oldukça yükseliyor. Tabi ki makinenin kritik parçaları her zaman daha yüksek korumalı oluyor. Fakat tuşlar altlarına toz dolduğunda işlerini yapamaz ve bu da çekim esnasında mükemmel bir fırsatı kaçırmanıza neden olursa makinenizi temizlemenin ne kadar değerli olduğunu deneyerek öğrenmek zorunda kalabilirsiniz.Fotoğrafla ilgilenen herkesin makinesine gözü gibi bakması gerekiyor. Özellikle yaz aylarında fotoğraf makinesi ve lens hemen her ortamda kolayca tozla kaplanıyor. Kir ve tozdan uzak durmak neredeyse imkansız olduğu için temizlik imandan gelir mantığıyla temizliğe girişmenin tam zamanıdır.

fotoğraf makinesi temizleme 1

Fotoğraf makinenizi temizlemeye başlarken önce tozları ince bir fırça veya hava üfleyici yardımıyla temizlemek önemli.

Fotoğraf makinenizi temizlemeye başlarken önce tozları ince bir fırça veya hava üfleyici yardımıyla temizlemek önemli. Çünkü direkt olarak temizlik beziyle sildiğinizde toz parçacıkları bezin dokusuna takılabilir. Temizlik için elinizdeki tozlu bezi fotoğraf makinenizin hassas cam yüzeylerini itina ile çizmek üzere kullanabilirsiniz. Eğer amacınız hasar vermek değilse tozu mutlaka önce fırça veya hava ile yüzeyden uzaklaştırın.

 

giottos pompa

Sempatik hava üfleyicisi Giottos-Rocket

Eğer isterseniz fotoğraf mağazalarında basınçlı aerosol içeren temizlik ürünleri bulunuyor. İsterseniz bu ürünleri satın alıp temizlikte kullanabilirsiniz ama basıncın ve aerosolün makinenize çok da iyi gelmeyeceğini söyleyebilirim. Eğer kutuyu dik tutup kullanmazsanız sprey kalıntıları lens veya diğer yüzeylere sıçrayıp burada leke bırakabilir. Ayrıca basınçlı havanın kontrolü zordur. Bu yüzden hava üfleyici el pompalarından kullanmanızı tavsiye ederim. Ben Giottos Roket hava üfleyici kullanıyorum görüntüsü çok sempatik. Bunun yerine yumuşak bir fırça da kullanabilirsiniz. Bayanların allık fırçaları gibi yumuşak fırçalar idealdir.

Lens Temizleme Kiti

Lens Temizleme Kiti

Piyasada birçok fotoğraf mağazasında ve internette (ki internet fiyatları nispeten daha ucuzdur) gözünüz gibi baktığınız fotoğraf makinenizi temizlemek için kitler satılıyor. Bu kitlerden aldığınızda içinden bir solüsyon çıkacaktır muhtemelen. Solüsyon işini çok iyi yapıyor fakat kullanırken dikkat etmeniz gerek. Solüsyonu direkt olarak lense sürmektense bir beze sıkın. Böylece fazla sıktığınız solüsyonun lensin ve makinenin ulaşamayacağınız yerlere akmasından kaçınmış olursunuz. Lens değişimi yaparken içeriye toz kaçmaması için önce mutlaka makinenin dışını iyice temizleyin. Yumuşak bir fırça yardımıyla makinenin tüm yüzeylerini, araları, tozun birikebileceği hafıza kartı slotu gibi yerleri mutlaka tozdan arındırın. Lensi çıkardığınızda sensöre toz yapışmasını inanın istemezsiniz.

Sahile veya tozlu bir ortama çekim yapmaya gittiyseniz mutlaka çantanızı ve diğer ekipmanlarınızı da temizleyin. Kum ve toz tanecikleri ekipmanınızı sandığınızdan daha fazla çizerler.

fotoğraf makinesi temizleme 3Daha sonra vizörü pamuklu çubuk veya gözlük temizleme bezi ile iyice temizleyin. Eğer mümkünse kauçuk göz desteğini çıkarıp araları da temizleyin. Bir ekran koruyucusu kullanıyorsanız bile LCD ekranınız kendini kirletmenin bir yolunu bulur. Bu yüzden ekranı mutlaka gözlük temizleme bezi gibi yumuşak bir bezle silin. Lensinizi ve filtrenizi temizlerken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta kaba toz taneciklerinin yüzeyden uzaklaştırılması. Yazının başında da söylediğim gibi zımpara etkisi yaratmamak için önce lens ve filtrenize hava üfleyerek büyük tozları uzaklaştırın. Daha sonra lens temizleme solüyonundan çok az miktarda bir beze sürerek yüzeyi temizleyin. Fazla solüsyon kalmamasına dikkat edin.

Lens temizleme kalemi

Lens Temizleme Kalemi

Bunun dışında piyasada Lens Temizleme Kalemi adıyla satılan bir ürün var. Bu da oldukça iş gören bir seçenek olacaktır. Lens kalemini kullanırken de bu prensiplere dikkat etmeniz yararınıza. Tertemiz olmuş makinenize arkanıza yaslanıp tekrar bakın. Yeni gibi olmuş değil mi? Temiz bir fotoğraf makinesi çok güzel görünse de yeniden fotoğraf çekip makinenizi tozla kaplamak için hiç zaman kaybetmeyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s