12 Ağustos Meteor Yağmurunda Çekilen En İyi Fotoğraf

 

12 Ağustos Meteor Yağmurunda Çekilen En İyi Fotoğraf

shower_mini

 

Fotoğrafa Başlangıç için yazdığım yazılar arasında belki de kişisel görüşümü ilk defa bu kadar çok belli ediyorum ama eminim ki siz de bana katılacaksınız. 12 Ağustos 2012 Perseid meteor yağmuru hakkında bir haber yayınlamıştık. İnternette yavaş yavaş meteor yağmurunda çekilen fotoğraflar ortaya çıkmaya başladı. Hepsi birbirinden başarılı bu fotoğraflar arasında en çok ilgimi çeken Colorado’lu fotoğrafçı David Kingham’ın düzenlemesi oldu. Düzenleme diyorum çünkü birden çok fotoğrafın üst üste bindirilmesiyle oluşturulmuş bir eser bahsettiğimiz. David Kingham fotoğrafı nasıl oluşturduğundan şöyle bahsediyor;

 

Geçtiğimiz akşam Perseid meteor yağmuru için Wyoming yakınlarındaki Snowy Range’e gittim. Ön planda olması için özel bir şeyler istiyordum ve biliyordum ki bu tepelerin pozisyonu meteor yağmurunu yakalamak için idealdi. Akşam 22’de fotoğraf çekmeye başladım, bitirdiğimde saat sabahın 5iydi. 2 saatte bir bataryamı değiştirmem gerekti. Ay yaklaşık saat 1 gibi yükseldi ve dağın eteklerini aydınlatmaya başladı.

 

Bu fotoğraf 23 farklı fotoğrafın kompozit hali aslında. 22 tanesi meteorlar, 1 tanesi de güneş doğarken aydınlanan tepeler için. Ayrıca meteorların konumunu da dünyanın dönüşünden etkilendikleri için düzelttim (sonsuza kadar sürdü diyebilirim!)

 

Bu fotoğrafta incelikli bir çalışma var çünkü yıldızların gökyüzündeki hareketi, kompozit fotoğraf oluşturmayı oldukça zorlaştırıyor. Photoshop’ta fotoğrafları birleştirmek için önce bir temel fotoğraf seçmiş ve bunun üstüne her meteor fotoğrafını eklemiş. Her katman için şeffalığı %50 düşürerek tüm yıldızları en alttaki katmana göre Kutup Yıldızı etrafında döndürerek eşlemiş ve meteor dışındaki her şeyi silmiş.

 

David Kingham’a göre bu tekniğin en büyük avantajı son derece yüksek kalitede bir fotoğraf ortaya çıkarması. Çünkü yıldızlardan oluşan en alttaki fotoğraf katmanı uzun pozlama ile çekilebilir ve düşük iso kullanılarak daha kaliteli bir fotoğraf ortaya çıkarılabilir. Kayan yıldızlar için ise yüksek ISO kullanılır fakat yalnızca meteor görüntüleneceği için fotoğrafta fazla bozulma gözlemlenmez. Bu kadar emek harcanmış, kafa yorulmuş bu fotoğraf bence saygıyı hak ediyor. Fotoğrafta yazılım kullanımına karşı tavrınız nedir bilmiyorum ama bence bu fotoğraf olmuş.

David Kingham

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s