Fotoğrafı Döndürmek Kaliteyi Gerçekten Düşürür Mü?

Fotoğrafı Döndürmek Kaliteyi Gerçekten Düşürür Mü?

0_mini

Bilgisayarınızı yeni aldınız ya da yeni format attığınızda, pırıl pırılken yeni fotoğraflarınızı çevirmek istediğinizde karşınıza bir uyarı çıkar hatırladınız mı? Hani “Fotoğraf çevirirseniz kalitesi düşecek, bir kopyasını falan kaydedin isterseniz?” gibi bir şeydi. Tabi biz direkt bana bu uyarıyı gösterme butonuna basıp, orijinal kopyayı bir sağa bir sola döndürdük. Fotoğraflara dönüp baktığımızda da hiçbir kalite düşüşü gözümüze çarpmadı. Sonuçta bir fotoğrafı döndürüp kaydetmek ne kadar zor olabilir ki? Sadece pixellerin yerini değiştiriyoruz sonuçta.

Aslında Burny adındaki bir Wikipedia kullanıcısınıngösterdiği üzere Windows bu uyarıyı vermekte birazcık haklıymış. İşe temelden bakarsak JPEG formatı kalitede oldukça fazla kayıp yaratan bir sıkıştırma formatı. Asıl amaç çok fazla yer kaplamamak, küçük boyutlu dosyalar yaratmak. Bu dosyaları döndürürken aslında fotoğraf açılıyor, döndürülüyor ve yeniden sıkıştırılıyor. Yani her döndürme-çevirme işlemi sırasında bir kez daha fotoğrafın verisini sıkıştırıyoruz. Bu da uzun tekrarlar sonrasında oldukça hasar verici oluyor. Burny bir yazılımı kullanarak standart döndürme işlemini tam 2000 tekrara kadar uygulamış ve her adımın sonundaki kalite kaybını göstermiş.

Sonuçlardan sonra tekrar baktığımızda, Windows’un sizi kopyalar üzerinde çalışmak için teşvik etmesi saçma gelmemeye başlıyor. Bu yüzden eğer illa orijinal dosyayı döndürmeniz gerekiyorsa bunu kayıpsız bir şekilde halledecek yazılımlar mevcut. Bunun dışında Windows 7 daha gelişmiş bir fotoğraf görüntüleme yazılımı kullandığından biraz daha az kayıpla bu işi halledebiliyorsunuz. Ayrıca daha iyi bir haber de şu ki; çoğu güncel fotoğraf makinesi kayıpsız döndürülebilecek fotoğraflar kaydediyor. Bu yüzden arşivinizdeki tüm fotoğraflar güvende diyebiliriz.

Garantici biriyseniz ya da içim rahat etmez diyorsanız çok daha kökten bir çözüm daha var: RAW formatta fotoğraf çekin. Orijinali RAW olan bir fotoğraftan istediğiniz kadar JPEG üretip kaydedebilir ve döndürebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s