Canon 350D ile Bir Nehirde 3 Yıl

Canon 350D ile Bir Nehirde 3 Yıl

Küçük bir derenin dibine batmış bir Canon dijital fotoğraf makinesinin içindeki fotoğraflar sizce ne kadar uzun süre bozulmadan dayanabilir? Bu sorunun cevabını en son yaşanan bu “mucize” olayla 3 yıl olarak öğrendik.

Geçtiğimiz ay Amerikalı fotoğrafçı John Noerr bir derenin kenarında otururken dipte çamurun içinde yatan bir Canon 350D görmüş ve dereden çıkarmış. Hafıza kartının hala çalışıp çalışmadığına bakarken şaşırtıcı bir şekilde kartın içindeki 581 fotoğrafa ulaşmış. Kartta bulunan en güncel fotoğrafın Haziran 2009’a ait olduğunu öğrenince de kartın 3 yıldır su altında olmasıyla bir kez daha şoka uğramış.

Bu olayın ardından Noerr bir dedektif edasıyla fotoğrafları incelemeye ve ipuçları çıkartmaya başlamış. Gördüğü fotoğraflardaki yerleri, ev numaralarını, yol işaretlerini takip etmiş. Fotoğraflar arasında bulunan bir ev numarası ve yol tabelasına bakarak google sokak görünümünden adresi bulmuş. Daha sonra ev adresinden vergi kayıtlarına ve ev sahibinin soyadına ulaşmayı başarmış.

Daha sonra google’dan araştırarak kişinin twitter adresinden ona ulaşmış. Fotoğraf makinesinin sahibiyle konuştuktan sonra öğrenilmiş ki Noerr’in ulaştığı kişinin kardeşi bir kamp gezisinde makineyi dereye düşürmüş.

Bu yazının ana fikri dereye düşen makinenizdeki fotoğraflarınızdan umudu kesmeyin değil. Tabi ki bi yandan evet öyle de bir sonuç var ancak teknolojinin bu kadar geliştiği dönemde kişilere ulaşmak, adreslerini özel hayatlarını öğrenmek oldukça kolay. Açıkçası bu olay bende teknolojinin geldiği noktada özel hayatın fazlasıyla teşhir edildiği konusunda şüpheler doğurdu. Paranoyak olmadan biraz daha dikkatli davranmanın kimseye zararı yoktur sanıyorum ki.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s