Makro Uzatma Tüpü

Makro Fotoğrafçılık-2 : Makro Uzatma Tüpü

nikon makro uzatma tüpüMakro fotoğrafçılık hakkındaki ilk yazımda makro fotoğrafçılık için kullanılan birkaç terim ve ekipmandan bahsetmiş ve Close-up lens kavramını açıklamıştım. Yazı dizimin ikinci kısmı olan bu yazıda terimlerden konuşmaya devam ederken, özel olarak internetteki Türkçe kaynaklarda “makro uzatma tüpü” diye anılan “extension tube” kavramını biraz daha derin inceleme çalışacağım.

Extesion / Uzatma tüpü diye bahsettiğimiz terim, lensinizin en önünde bulunan optik elemanın daha ileriye taşınması, uzatılması anlamına geliyor. Aceleciler için söyleyeyim, ön elementi uzaklaştırdıkça, özneye daha yakından odaklama yapabiliyorsunuz.

Extension tube / Makro Uzatma Tüpü (ki yazıda Türkçe karşılığı ile bahsedeceğim) içi boş, ışık geçirmeyen ve lensiniz ile fotoğraf makineniz arasına takılan bir edevattır. Lensi sensörden uzaklaştırarak, objeye çok daha yakından odaklama yapabilmenizi sağlar. Yakından odaklama da büyütme katsayısını arttırır.

28-135 makro

Canon 28-135mm objektif 135 ile en yakın mesafeden çekim

Genel olarak bahsedecek olursak makro uzatma tüpü ile Close-up lensten daha yakın mesafeden odaklama yapabilirsiniz. Hatta bazı durumlarda neredeyse bir makro lens ile neredeyse aynı mesafeden! Makro fotoğraf çekmek istiyorsunuz ve başlangıç olarak bir makro uzatma tüpü almak aklınıza yattı mı? O halde biraz piyasadaki ürünlerden bahsedeyim.

Alabileceğiniz iki çeşit Makro Uzatma Tüpü bulunuyor. İlk seçenek, lens ve fotoğraf makinesi arasındaki elektronik bağlantıları içermeyen uzatma tüpleri. Fiyatları nispeten daha ucuz olan bu tür uzatma tüplerinin bir dezavantajı var. Eğer lensinizin üzerinde diyafram ayarlama halkası bulunmuyorsa, lens otomatik olarak diyaframı kilitleyecek ve en geniş diyaframla fotoğraf çekmek zorunda kalacaksınız. En açık diyaframda iken ve makro fotoğraf çekerken alan derinliği sizi biraz uğraştırabilir. Hatta yeterli alan derinliğine sahip olmadığınızdan istediğiniz fotoğrafları çekemeyebilirsiniz.

makro uzatma tüpü ve 28-135

Canon 28-135mm + Makro uzatma tüpü ile en yakın mesafeden çekim

Ama diyafram halkasına sahip bir lensiniz varsa bu çok dert olmayacaktır. Manuel olarak diyaframı düşürebilir ve istediğiniz alan derinliği miktarına ulaşabilirsiniz.

İkinci seçenek ise, lens ve fotoğraf makinesi arasındaki elektronik bağlantıyı ileten makro uzatma tüpü seçeneğidir. Fotoğraf makinesinde standart bir lens takılmış gibi diyafram ayarı yapabilir, otomatik modu kullanabilir ve otomatik odaklama yapabilirsiniz. (çoğu zaman o kadar yakın mesafede elle odaklama daha kolaydır o ayrı)

Sahibinden, Gittigidiyor ve eBay gibi alışveriş sitelerini araştırdığınızda çok fazla uygun fiyatlı uzatma tüpü seçeneği bulabilirsiniz. Eğer ekonomik olarak uygun olan buysa veya yalnızca eğlencesine kullanacaksanız ilk tür makro uzatma tüpü sizin için ideal. Ama alabiliyorsanız, ikinci çeşit uzatma tüpü seçeneğini değerlendirmelisiniz.

Piyasada Nikon, Canon ve Olympus kendi makineleri için uzatma tüplerini üretiyorlar. Sony üretmiyor fakat onun için de Kenko veya Vivitar gibi firmalar üretiyor. Fakat bu markaların dışında Pentax kendini gerçekten garip bir duruma düşürüyor. Biraz araştırma rağmen bulabildiğim tek uzatma tüpünün fiyatı Pentax makro lensten daha pahalıydı. Yine de Pentax kullanıcısıysanız merak etmeyin, ilk tür uzatma tüpleri sizin için de bolca mevcut.

makro uzatma tüpü

Makro uzatma tüpü kullanılarak ve kullanılmadan çekilmiş iki fotoğraf.

Close-Up lenslerden bahsederken, büyük odak uzunluğuna sahip tele lenslerde daha iyi sonuç verdiklerini söylemiştim. Makro uzatma tüplerinde durum tam tersi. Tele lensler ile gerçekten pek etkileri olmuyor. Makro uzatma tüplerinin bir avantajı da bir kez aldığınızda tüm lenslerinizle kullanabilmeniz. Ayrıca set olarak birkaç boyut uzatma tüpünü üst üste takıp da kullanabilir ve büyütme miktarını arttırabilirsiniz.

Makro uzatma tüpü kullanımının tek dezavantajı, makinenize giren ışığın azalmasıdır. Uzatma tüpünü taktığınızda diyafram değeriniz olduğundan daha büyük gibi az ışık alacaktır. Bu yüzden ya daha uzun enstantanelerle ya da daha yüksek ISO değerlerinde fotoğraf çekmeniz gerekir.

Makro Uzatma Tüpü Nasıl Kullanılır?

Makro Uzatma tüpü kullanırken makinenizin elle odaklama ayarında olması en iyi yoldur. Çünkü bu kadar yakınken fotoğraf makineniz odaklamakta zorlanacaktır.

canon 28-135 ve makro uzatma tüpü

Özneye bu kadar yakın olabiliyorken tripod kullanmadan fotoğraf çekmek oldukça zor olacaktır.

Makinenizle öznenin içine kadar girmişken net alan gerçekten çok azdır. Doğru fotoğrafı çekmek için diyafram değerini düşürdüğünüzde, ISO yükseltmekten korkmayın. Eğer obje sabitse tripod kullanmanız en doğru yol. Böylece yüksek ISO değerlerine çıkmadan ve fotoğraf kalitesini bozmadan başarılı fotoğraflar çekebilirsiniz.

Eğer makinenizi elinizde tutuyorsanız ve tripod kullanma imkanınız yoksa keskin bir görüntü için normalde kullandığınızdan daha hızlı enstantane kullanmalısınız. Ekstra büyüme oranları kullanmanın da getirdiği bir sallanma efekti varken 1/250 civarında bir enstantane kullanabilmek size avantaj sağlayacaktır.

One response to “Makro Uzatma Tüpü

  1. Geri bildirim: Makro Fotoğrafçılık-3: Lensi Ters Takmak | Fotoğrafa Başlangıç·

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s