Fotoğrafta Dikey Çizgileri Kullanma

Fotoğrafta Dikey Çizgileri Kullanma

Fotoğrafta dikey çizgiler güç ve sağlamlıktan (gökdelenleri düşünün) , büyüme ve gelişme (ağaçlar) kadar çok farklı etkiler katabilir.

Dikey çizgileri kullanırken, makinenizi dik tutarsanız çizgilerin uzun boyutlarını fotoğrafa sığdırmış olursunuz. Bu da size çok çok uzun bir fotoğrafmış gibi gözükebilir. Ya da bu kuralı yıkıp yine makinenizi yan tutarsınız. Böylece fotoğrafa sığdırılamayacak kadar büyük bir şey varmış gibi bir his uyandırırsınız. (özellikle de güçlü çizgiler varsa)

Fotoğrafta Yatay Çizgileri Kullanmada olduğu gibi, burada da çizgilerinizin fotoğraf karesine paralel olmasına dikkat etmeniz çok önemli. Hafif eğik fotoğraflar rahatsızlık verir bu yüzden dikkat edin. Eğer çektiğiniz objeyi aşağıdan yukarı çekiyorsanız fizik kuralları gereği çizgiler yamulacaktır. Burada yapabileceğiniz en doğru şey, orta kısmın mümkün olduğunca düz olmasına uğraşmaktır.

Dikey çizgileri kullanırken eğer yeterince kalın bir çizgiyse, fotoğrafınızı bölmek için tam ortaya da yerleştirebilirsiniz. Örneğin bir duvarın önündeki insanlar, duvarın çizgisi ve duvarın dışında kalan kısım güzel bir kompozisyon olabilir. Yine de unutmayın ki 1/3 kuralı çoğu zaman işler.

Desenler halinde ilerleyen dikey çizgileriniz varsa diğer şekillere çok zıt duruyorsalar, çok güzel fotoğraflar verebilirler.Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s