Yemek Fotoğrafçılığı İpuçları

Yemek Fotoğrafçılığı İpuçları

Yemek Fotoğrafçılığı, hem göz hem de karın doyuran her fotoğrafçının istediği çalışma alanı olsa gerek.  Yok ben anlamam, ne yemek fotoğrafı ya diyorsanız herhangi bir kitapçıda yemek kitapları bölümüne gidin ve kitaplara şöyle bir göz atın. Tabi karnınız acıkacak o kesin ama o muhteşem fotoğrafları gördüğünüzde içinizde bir istek uyanacaktır.

Peki bu yemek fotoğrafçılığı nasıl bir şeydir, nasıl başlanır diyorsanız ufaktan bilgi paylaşımına başlayayım izninizle.

1.       Işık

Fotoğrafçılığın genelinde olduğu gibi, ışık yemek fotoğrafçılığında da en önemli etmenimiz. Bu yüzden iyi kullanmaya ve öznenin –ki burada mükemmel yemekler oluyor- iyi aydınlatıldığından emin olun. Bu ipuçları için nette gezinirken gördüğüm yemek fotoğraflarından çoğu, yeterli aydınlatmayla kurtarılabilecek ve vasat olmaktan çıkabilecek fotoğraflar.
Yemek fotoğrafı çekmek için en uygun yerlerden biri pencere kenarında bir masa, tezgah v.b. olabilir. Böylelikle pencereden gelen doğal ışıktan sonuna kadar yararlanmış olursunuz. Bu da yemeğin çok daha doğal görünmesine yardımcı olur. Ayrıca reflektör veya duvardan yansıtarak kullandığınız bir flaşla (Bounce Flash) da gölgeleri yumuşatabilirsiniz.

2.       Aksesuarlar

Sadece tabaktaki yiyeceğin ve ışığın güzel düzenlenmesi tek başına başarılı bir yemek fotoğrafı ortaya çıkarmaz. Yiyeceği koyduğunuz tabak, masadaki çatal kaşık, bardak veya masanın deseni de fotoğrafta çok büyük öneme sahiptir. Fotoğrafa bir bıçak, çatal veya bardak koymak çok güzel sonuçlar doğurabilir. Ama kalabalık bir masa da işinizi görmeyecektir. Yemek fotoğrafı çekerken öznemiz yemek olduğundan fotoğrafı boğmamaya özen gösterin.

3.       Hız

Çok net bir başlık oldu ama fotoğrafı bir an önce çekmeniz yemek fotoğrafçılığı için çok önemli. Çünkü yemekler o ilk anki taze ve derli toplu görünüşlerini uzun süre tutamazlar. Eriyebilir, çökebilir veya rengini kaybedebilir. Bu yüzden yemek gelmeden önce kafanızda nasıl çekeceğinizi kurun. Birkaç boş tabak deneme çekimiyle ışığı önceden ayarlayın. Bu size hız katacaktır.

4.       Düzenleme

Fotoğrafı nasıl çektiğiniz kadar yemeğin tabaktaki duruşu, masadaki yardımcı elementlerle olan uyumu da aynı derecede önemlidir. Yemeğin şeklini dengelemeye dikkat edin. Kadrajda şekil bakımından nasıl duracağına bakın. Kompozisyon kurallarını bilmenizin çok yardımı dokunabilir.  “Yemek Stilistliği” profesyonel bir meslek dalı olduğundan bu konuda yemek kitaplarından biraz örnek almak yardımcı olabilir.

5.       Alçaktan Çekin

Çoğu yeni yemek fotoğrafçısının yaptığı bir hata, tabaktaki yemeği ayakta durarak çekmeye çalışmasıdır. Asla tabağı yukarıdan çekmeyin, derinlik hissi ve yemeğin dokusu kaybolur. Daha alçaktan, yemeğe 15-30 derece arası bir açıyla bakarken fotoğrafı çekin.

6.       Makro

Yemeğin sadece bir bölümünü netlemek, içindeki farklı malzemelere dikkat çekmek için uygun bir yöntem olabilir. Ayrıca dokuyu da çok iyi yansıtır kullanmaya çalışın.

7.       Buhar

Buharı tüten bir yemekten daha etkileyici bir görüntü olabilir mi? Fotoğrafa bakınca karnınız acıkıyorsa, yemek fotoğrafı işini yapmış demektir. Profesyoneller dumanı tüten bir yemek için çok değişik yöntemler kullanıyorlar. Bu yüzden bu şart olmamakla beraber kullanılsa güzel olabilecek bir etken.

Yemek fotoğrafçılığı gerçekten zevkli bir iş, herkese kolay gelsin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s