Fotoğraf Kompozisyon Kuralları

Kompozisyon birbirinden farklı elementleri veya objeleri düzenleyerek bir bütün oluşturmaktır. Başarılı fotoğraf çekmek için bu düşünceyle hareket etmek çok önemlidir. Birazdan bahsedeceğim kurallar zamanla üretilmiş estetiğin algoritması gibi düşünülebilir. Fotoğrafta Kompozisyon Nedir başlıklı yazımda bu konudan biraz daha detaylı bahsedeceğim. Bu kuralları bir kez öğrendiğinizde size fotoğrafa nasıl yaklaşacağınızı, çektiğiniz fotoğrafı biraz daha geliştirip etkisini arttırmak için farklı yollar gösterecektir.

Fotoğraf çekmeden önce fotoğrafınıza bakanların “ne düşünmeleri gerektiğine” karar vermelisiniz.

1.       1/3 Kuralı

1/3 kuralı yüzyıllardır kullanılan ve belki de kompozisyon kurallarının en önemlisidir. Hatta öyle önemlidir ki DSLR makinelerde bile 1/3 kuralını vizöre uygulayabildiğiniz ayarlar bulunmaktadır. Sadede gelirsek 1/3 kuralı  fotoğraf karesini yatay ve dikey olarak 3 eşit parçaya bölen hayali çizgiler çizerseniz ve bu çizgilerin kesiştiği noktaya asıl çekmek istediğiniz objeyi yerleştirirseniz daha etkileyici fotoğraf çekersiniz demektir.

Fotoğraf karesine çizeceğini hayali çizgiler tam olarak böyle. Kırmızı işaretlenmiş yerler de ilgi noktaları.

Eğer asıl çekmek istediğiniz objeyi (insan, ev, ağaç, çiçek vb.) şekilde kırmızıyla işaretlenmiş 4 noktadan birine koyup fotoğrafı çekerseniz, tam ortaya koyduğunuz halinden çok daha etkileyici olacaktır. Yatay çizgilerden herhangi birine ufuk çizgisini yerleştirebilirsiniz örneğin.

       

2.       Sadelik

Sadelik fotoğraf ile aktarılacak mesajın kafa karıştırmadan izleyiciye ulaşmasını sağlar. Eğer objeye veya modele yakınsanız, arka planda dikkat dağıtacak kalabalığın olmasından kaçının. Örneğin arkadaşınızın portre fotoğrafını çekecekseniz bir duvarın önünü tercih edebilirsiniz.

3.       Çerçeve Kullanma

Çerçeveye alma, fotoğraftaki özneyi daha da anlamlandırmak için çevredeki öğeleri kullanarak bir çerçeve yaratma anlamına gelir. Uzaktaki bir binayı bulunduğunuz odanın penceresini de kadraja alarak çekmek veya manzara çekerken bir köşede ağaç dalları ve gövdesi bulundurmak çerçeve kullanmaya girer. Ama bunu yaparken odağın istediğiniz yerde (çerçevede veya öznede) olmasına dikkat edin. Bu arada küçük bir not, eğer çerçeveniz öznenizden daha karanlıksa bırakın öyle kalsın. Doğal bir paspartu olacaktır.

4.       Doku

Doku herhangi bir fotoğrafa oldukça değişik bir hava katabilir. İnsanlar fotoğrafta bir doku gördüklerinde dokunun nasıl bir şey olduğunu düşünür, dokunduklarında nasıl bir his uyandıracağını düşünürler. Kaya, duvar, yüzey, birisinin elleri veya yaprakları çekerken mutlaka dokuyu göstermeye çalışın. Bunun için de ışığın objeye yandan vurması gerekir.

5.       Kılavuz Çizgilerin Kullanımı

Kılavuz çizgiler izleyicinin gözünü yönlendirir ve çizgilerin gösterdiği yöne koyduğumuz öznenin ağırlığını arttır. Örneğin yolun, bahçe çitinin veya tren yolunun sonundaki özneye gözümüz çizgileri takip ederek ulaşır. Bu da fotoğrafın etkisini arttırır.

Bu fotoğrafta duvar ve yolun çizgileri gözünüzü caddenin sonuna yöneltiyor.

6.       Renkler

Renkler fotoğrafa duygu yükleyen elementtir. Renkleri de biz mi seçicez diye düşünebilirsini ama imkanınız varsa seçerek oluşturduğunuz bir fotoğrafta değişik sonuçlar yakalayabilirsiniz. Örneğin bir sepet dolusu kıpkırmızı domates içerisindeki yeşil domates direkt olarak fotoğrafın öznesi olmuştur bile. Ancak renkleri ayarlarken dikkatin özneden uzaklaştırılmamasına dikkat edilmelidir.

Bu 6 kuralı aklınızda bulundurmanız, iyice öğrenene kadar kullanmanız sizin yararınızadır. Fotoğraf kompozisyonu temellerini öğrendikten sonra gerisi sizin yaratıcılığınıza kalmış.

One response to “Fotoğraf Kompozisyon Kuralları

  1. Geri bildirim: Fotoğrafta Kompozisyon Nedir? | Fotoğraf İpuçları ve Fotoğrafa Başlama Merkezi·

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s